Ayaklı çelik su deposunun deprem davranışının teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of the dynamic behaviour of elevated steel water tank
- Tez No: 318502
- Danışmanlar: PROF. DR. A.KAMİL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, bir ayaklı su deposu modelinin dinamik deprem davranışı deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Çalışmanın deneysel kısmı Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Laboratuarında yapılmıştır. Teorik incelemeler ise SAP2000 yazılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Laboratuarında, 2.10 metre yüksekliğinde, paslanmaz çelikten bir ayaklı su deposu kullanılmıştır. Su deposu Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Laboratuarındaki sarsma tablası üzerine kurulup geçmiş deprem kayıtları altında deprem davranışı deneysel olarak araştırılmıştır.Sayısal bina analizi yazılımlarının sonuçlarıyla, deney sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuçların uyumlu olduğu belirlenmiştir. Aynı deneyler su deposunun içine farklı seviyelerde su doldurularak tekrar edilmiş ve deney sonuçları sayısal bina analizi yazılımlarının sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Su deposunun depreme göre yapısal çözümlemesinde depodaki sıvının salınım etkilerinin dikkate alınmasının su deposunun dinamik davranışını önemli ölçüde değiştirdiği belirlenmiştir.Kurulan model yapısının büyük ölçüde benzerlik yasalarına uygun olarak tasarlanması sonucu deney hataları en aza indirgenmiştir. Teorik Yöntemler ile elde edilen sonuçların deney sonuçlarıyla uyumu sıvı-yapı etkileşimi için kullanılan modellerin başarısını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic earthquake behaviour of an elevated water tank model has been investigated experimentally and theoretically. The experimental study has been realized in the civil engineering laboratory of Cukurova University (CU). Theoretical investigations have been carried out by means of the SAP2000 software. In the study, a stainless steel tank of 2.10 m height was used in the construction laboratory of CU Civil Engineering Department. The tank was fixed on the shaking table in the construction laboratory, and earthquake behaviour was investigated experimentally according to previous earthquake records. The experimental results were compared with the numerical results of the building analysis software, and they were found to be compatible. The same experiment was repeated in the same tank which was filled with various levels of water, and the results were compared with the numerical results of building analysis software. Taking the seismic structural analysis of water tank into account, the effects of liquid sloshing seemed to have significantly affected the dynamic behaviour of the water tank. The experimental mistakes were minimised since the model structure was largely designed in accordance with the laws of similarity. The compatibility between the results of theoretical methods and the current experiment shows the success of the models used for fluid-structure interaction.