BHÇ'de 7 TeV'lik Proton-Proton Çarpışmalarındaki Tek Jet Olaylarında W?e+?_e Bozunumundan Kaynaklı SM Katkılarının Elenmesi
Elimination of SM Contibution Coming From The Decay Process In Monojet Events In 7 TeV Proton-Proton Collisions At The LHC
- Tez No: 318501
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada 2011 yılı içerisinde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndaki proton-proton çarpışmaları sonucu alınan gerçek veriler içerisinde standart model parçacığı olan W bozonu incelenmiştir. Çalışmada ek boyut araştırmaları için oluşturulan tek jet analiz yöntemi kullanılmıştır. W bozonun gerçek veri içerisinde belirlenmesi ve bunların ek boyut sinyallerinden ayrılması önem teşkil etmektedir. Teorik çalışmalar sonucu oluşturulan ve daha sonra çeşitli programlarda üretilen olay benzetimleri ile 2011 yılında alınan gerçek veriler kıyaslanarak W bozon belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the W boson that being the standard model particle was investigated in 2011 data as a result of data from proton-proton collisions at the Large Hadron Collider. We used monojet model that created for extra dimensions researches. Determination of W boson in the data and separation of these from the extra dimensions signals have importance. The W boson will be determined by comparing theoretical studies have produced various programs and then the event is generated as a result of simulations with real data taken in 2011.