LİF:Mg,Ti (TLD-100) termolüminesans dozimetresinin ve XR-QA2 radyokroik film dozimetresinin dozimetrik özellikleri
Dosimetric properties of LİF:Mg,Ti (TLD-100) thermoluminescent dosimeter and XR-QA2 radiochromic film dosimeter
  1. Tez No: 318503
  2. Yazar: ALİ KAZİM GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL, ÖĞR. GÖR. TAMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada tıpta kullanılan dozimetrelerden LiF:Mg,Ti (TLD-100) termolüminesans dozimetre ve XR-QA2 model radyokromik film dozimetrenin dozimetrik özellikleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada LiF:Mg, Ti (TLD-100)'ün dozimetrik özelliklerinin araştırılması amacıyla; dozimetrenin gama ışınları ile yüksek ve düşük doz cevabı, dozimetrenin lineer doz cevap aralığı ve enerjiye bağlılığı incelenmiştir. Deneylerden önce TLD-100 dozimetrelerin kalibrasyon faktörleri belirlenmiş ve deneyden elde edilen verilerin düzeltilmesi için kullanılmıştır. XR-QA2 radyokromik film dozimetreler, 130 kV enerjili x-ışınları ile ışınlanarak dozimetrenin doz cevap eğrisi elde edilmiştir. Sonuçlara göre, radyasyon dozunun miktarı arttığında LiF:Mg,Ti (TLD-100)'ün TL şiddeti de orantılı şekilde artmaktadır. 1-10 Gy doz aralığında X ışını radyasyonuna karşı LiF:Mg,Ti (TLD-100)'ün lineer bir doz cevabı bulunmaktadır. TLD-100 dozimetrenin 1 Gy-10 Gy aralığındaki tıptaki uygulamalarda maruz kalınan radyasyon dozunun belirlenmesinde kullanımı, XR-QA radyokromik film dozimetrenin radyolojideki uygulamalar sırasında maruz kalınan radyasyon dozunun belirlenmesinde kullanımı uygundur.
Özet (Çeviri)
In this study, dosimetric properties of dosimeters used in medicine such as LiF:Mg,Ti (TLD-100) Thermoluminescent dosimeter and XR-QA dosimeter have been investigated. In this study, for researching of dosimetric properties of TLD?s; high and low gama exposure response, lineer dose response and energy dependence of the dosimeter have been investigated. Before TLD-100 experiments, calibration factors of TLD?s have been determined and used correction of datas. XR-QA2 radiochromic film dosimeters have been irradiated with X rays have 130 kV energy and dose response curve of the film dosimeter have been obtained. According to the results, as the dose increase, TLD?s TL intensity proportionally increases. In 1-10 Gy dose range, TLD-100 has lineer dose response. The use in medicine of TLD-100 to determine radiation dose during the application in 1 Gy-10 Gy dose range and the use in Radiology of XR-QA film dosimeter to determine radiation dose during radiology applications is favourable.