MnS bileşiğinin yapısal, elektronik ve dinamik özelliklerinin Ab-İnitio Yöntemiyle incelenmesi
Investigation of structural, electronic and dynamic properties of MnS by Ab-Initio method
  1. Tez No: 318508
  2. Yazar: ONUR KAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, yerel spin yoğunluk yaklaşımı altında ab-inito psödo-potansiyel yöntemi ve yoğunluk fonksiyoneli teorisi kullanılarak mangan sülfürün (alfa-MnS, beta-MnS ve gama-MnS fazları) yapısal, elektronik, elastik özellikleri, Born efektif yükleri, fonon dispersiyon eğrisi ve fonon durum yoğunlukları incelendi. Hesaplanan örgü parametreleri mevcut deneysel ve teorik sonuçlarla uyumludur. Brillouin bölgesinde alfa-MnS dolaylı bir band aralığına sahiptir, buna karşın, beta-MnS ve gama-MnS'nin ise doğrudan bir bant aralığı vardır. Elastik sabitler ?hacmini koruyan? teknik kullanılarak elde edildi. Her bir iyonun Born etkin yük tensörleri, q -> 0 limitinde dinamik matrise analitik olmayan katkıyla belirlenir. MnS'nin üç fazı için de fonon dispersiyon eğrisi, ?sonlu farklar? metodu kullanılarak elde edildi. LO/TO yarılması, süper hücre içinde bulunan fonon frekansları ortaya çıkar. Bazı k-noktalarındaki fonon hesaplamalarının negatif frekans vermesi beta-MnS ve gama-MnS yapılarının yarı kararlı olduğunu işaret eder. Aynı zamanda literatürde mevcut olan deneysel ve teorik verilerle karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the structural, electronic, elastic properties, Born effective charges, phonon dispersion curves and the phonon density of states of manganese sulphide (alpha-MnS, beta-MnS and gamma-MnS phases) have been investigated by using the density functional theory and ab-initio pseudopotential method within the local spin density approximation. The calculated equilibrum lattice parameters are in the agreementwith the available experimental and theoretical results. alpha-MnS has an indirect band gap, whereas, beta-MnS and gamma-MnS have a direct band gap in the Brillouin zone. The elastic constants were derived using the ?Volume-conserving? technique. Born effective charges tensors for each ion, which determine the non-analytic contribution to the dynamical matrix in the limit q->0. The phonon dispersion curves for MnS of the three phases were derived using the ?finite differences? method. The LO/TO splitting was extracted from phonon frequencies found within the supercell. The phonon dispersion curves of some k-points give negative frequencies which indicates the beta-MnS and gamma-MnS structure are metastable. We have also made comparisons with related experimental and theoretical data which is available.