Tungsten katkılı bscco süperiletken malzeme üretimi ve üretilen malzemenin fiziksel özelliklerinin araştırılması
Production of superconductors wolfram doped bscco material and researching the physical properties
  1. Tez No: 318509
  2. Yazar: NİHAL TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Katıhal tepkime metodu ile üretilen BSCCO süperiletken sistemine yapılan tungsten katkısının bu sistemi nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaçla çalışmada ilk olarak süperiletkenlik teorileri daha sonraki bölümlerde ise BSCCO yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin yapısal, elektriksel ve manyetik özellikleri deneysel olarak incelendi. Bu amaçla BSCCO süperiletkenlerin XRD, SEM, EDX, R-T ve M-H analizleri yapıldı. Sonuçlar BSCCO sistemine yapılan tungsten katkılanmasının süperiletkenlik özellikleri olumsuz etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is the investigation of wolfram co-doping effects on BSCCO superconductors which are prepared with solid state reaction method. In the first part of this thesis, the physical properties of Bi-based superconductors have been summarized. In the second part, the structural, electrical and magnetic properties have been experimentally investigated. For this, superconducting samples have been analyzed by using the XRD, SEM, EDX, R-T and M-H analyses. According to the results of these analyses, it can be say that wolfram co-doping were slightly degrades superconductivity.