Serbest lie cebirlerinin alt merkezi ve polisentral serilerinin terimlerinin kesişimleri
Intersections of terms of polycentral series and lower central series of free lie algebras
  1. Tez No: 318516
  2. Yazar: ZEYNEP KÜÇÜKAKÇALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma L bir serbest Lie cebiri olmak üzere L nin alt merkezi ve polisentral serilerinin terimlerinin arakesitlerinin belirlenmesi ile ilgilidir. Gruplar için T. C. Hurley tarafından elde edilen elde edilen sonuçlar kullanılarak benzer sonuçlar serbest Lie cebirleri için de elde edilmiştir. Bazı durumlar için örnekler yapılmıştır.Ayrıca A birleşmeli bir cebir ve alt merkezi serisi L_0 (A)=A, L_i (A)=[A,L_(i-1) (A)] olarak tanımlı iken B_i (A)=(L_i (A))?(L_(i+1) (A) ) bölüm cebiri ele alınarak bir A_n serbest cebiri için B_i (A_n ) cebirinin yapısı üzerinde çalışılmış ve B_2 (A_n ) için bir baz elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the identification the intersections of terms of polycentral series with the lower central series of a free group. The results from the group case which derivation by T. C. Hurley are used to derive analogous results for the free Lie algebra. Examples were made for some cases.A is an associative algebra and define its lower central series L_0 (A)=A, L_i (A)=[A,L_(i-1) (A)], and the corresponding quotients B_i (A)=(L_i (A))?(L_(i+1) (A) ). We study the structure of B_i (A_n ) for a free algebra A_n. We construct a basis for B_2 (A_n ).