Fosfin türevi ligand ve metal komplekslerinin hazırlanışı, mikroemülsiyon tekniği kullanılarak stiren hidrojenasyonunda katalitik etkinliğinin incelenmesi
Prepation of phosphiie derivatives ligand and their metal complexes, investigation of their catalytic activity in styrene hydrogenation by using microemulsion technique
  1. Tez No: 318525
  2. Yazar: ASIM EĞİTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez kapsamında, scCO2 ortamında çözünmediği bilinen fosfin türevi ligandlar sülfolanarak suda çözünür hale getirildi ve rodyumlu metal kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen ligand ve katalizörlerin yapıları FT-IR, 1H, ve 31P NMR gibi spektroskopik yöntemler ile karakterize edildi. Katalizörlerin çözünürlükleri 70oC sıcaklık ve 2700 psi CO2 basıncında incelendi. Katalizörlerin süperkritik karbondioksit çözücü ortamında katalitik etkinlikleri model bileşik olarak seçilen stirenin hidrojenasyonu üzerinden mikroemülsiyon tekniği kullanılarak incelendi. Hidrojenasyon reaksiyonları farklı sıcaklık ve farklı basınç değerlerinde incelendi ve en iyi dönüşümün 80 oC ve 150 psi H2 ve 4000 psi (PCO2+PH2) toplam basıncında olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis,phosphine derivatives ligands which is known that not soluble in scCO2, was sulfonated to make them water soluble and Rhodium metal complexes were synthesized.structure of synthesized ligands and catalysts were characterized byspectroscopic methods such as FT-IR, 1H, and 31P NMR.Solubility measurements of catalysts were performed at the conditions of 70 oC temperature and 2700 psi CO2 pressure.Catalytic activity of catalysts in supercritical carbondioxide media were examined by using microemulsion technique on hydrogenation of styrene which was selected as a model compound styrene. Hydrogenation reactions of catalysts were performed at the different temperature and pressure and we found that the best conversion was determined under 80 oC ve 150 psi H2 ve 4000 psi (PCO2+PH2) total pressure values