Siklofosfamid mikrokürelerinin formülasyonu ve in vitro-in vivo yararlanımı üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 11365
  2. Yazar: İMRAN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA KAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
93 ÖZET Bu araştırmanın amacı, siklofosf amid mikroküreleri ha zırlanarak, in vitro salıverilmeyi incelemek, organ dağılım larını araştırmak ve artritli eklemlerden in vivo salıveril meyi incelemektir. Alkil leyici ajanlar grubunda olan siklof osf amid ' in kim yasal ve f izikokimyasal özellikleri kontrol edilmiştir. Yapı da parçalanma olup olmadığı I.R. spektroskopisi ile tayin edilmiştir. Sik lafosfamid en -fazla kullanılan antineoplastik ajan lardan biridir. Ayrıca güçlü immünosupresif etkinlik göster mesi nedeniyle romatizmal hastalıkların tedavisinde de kulla nımı mevcuttur. Siklo-fosf amid ' in, emülsiyon polimerizasyonu yöntemine göre matriks maddesi alarak albumin kullanılmak suretiyle mikroküreleri hazırlanmış ve farklı f ormülasyonlar gelişti rilmiştir. in vitro salıverilme deneylerinde, -Farklı -formülasyon - lardan, farklı salıverilme profilleri elde edilmiştir. Gluta- raldehit farklı süreler (15 dak. ve 60 dak.) ile farklı kon santrasyonlarda (0.1 ml ve 0.7 ml) sertleştirici ajan alarak kullanılmıştır. 22 coketkenli denemesi ile de sertleştirme süresi ile sertleştirici madde miktarı ve bu iki etkenin et kileşimlerinin salıverilme hızında önemli rol oynadığı bulun muştur.94 in vitro salıverilme bulguları kinetik alarak değerlen dirilmiş ve en iyi uyumu I. derece kinetiğinin sağladığı bu lunmuştur. Organ dağılımı deneylerinde de, pasif hedeflendirme ile ortalama 2.21 um partikül büyüklüğüne sahip mikrokürelerin hedef organ olan karaciğerde enjeksiyondan 1 saat sonra %64.7 gibi büyük bir oranda toplanması sağlanmıştır. Histopatolojik değerlendirmelerde karaciğer dokusunda mikroküreler tespit e dilmiştir, ancak doku harabiyetine rastlanmamıştır. Artritli eklemlerden in vivo salıverilme deneylerinde de artrit oluşturulan eklemlerde siklofosfamid mikrokürelerinin kalış süresinin serbest siklof osf amide oranla çok daha fasla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY The aim of this study is to formulate cyclophosphamide microspheres, to investigate their in vitro release, to accu mulate them in the target organ, liver, and to study their in vivo release from the arthritic joints. The chemical and physicochemical properties of cyclophos pharnide, an alkylating agent which belongs to the nitrogen mustard group, is investigated. The degredation products a.re determined by I.R. spectroscopy. Cyclophosphamide is a widely used anticancerogen drug. It is also used in the treatment of rheumatismal diseases because of it is strong immunosuppressive effect. Different formulations of cyclophosphamide microspheres are prepared by emulsion polymerisation method using human serum albumin as the matrix material. In the in vitro release experiments, different release profiles are obtained from different microsphere formulations Two different volumes (0.1 and 0.7 ml) of glutaraldehyde solution (2.57.) and two different cross- linking durations (15 min. and ih.) are used. And it is observed through 22 factorial design that the cross-linking duration and the stabilizing agent concentration has an influence on the re lease rate of these cyclophosphamide microspheres. The in vitro release rate results are evaluated kinetic- ally and the best fitting equation is found to be the first order kinetics.96 The in vivo tissue distribution is obtained by passive targeting using microspheres o-f particle size around 2.21 um One hour after injection 64.7 V. of the cyclophosphamide mic rospheres are accumulated in the target organ, liver. During the histopathological investigations, cyclophosphamide micro spheres are observed in the liver but there was no tissue damage in the liver. The in vivo release experiments from the arthritic joints show that the duration of cyclophosphamide microsphe res in the artritic joints is much longer and the release much slower when compared to the free cyclophosphamide.