Büyük açıklıklı yapılarda çelik taşıyıcılı çatı sistemleri üzerine bir inceleme
A study of steel structural roof systems in long span buildings
  1. Tez No: 318529
  2. Yazar: KASIM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEREN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada büyük açıklıklı ve tek katlı yapılarda (hangar, atölye, depo, fabrika, spor salonu gibi) kullanılan çelik taşıyıcılı çatı sistemleri üzerine bir inceleme yapılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında 4 farklı açıklık (15 m, 20 m, 25 m, 30 m) geçmek için kullanımı çok yaygın olan 3 tip kafes kiriş sistemi (Prat, Warren, Howe) seçilmiştir. Bu sistemler 3 ayrı başlık tipi (trapez, üçgen, paralel) kullanılarak toplam 36 ayrı çatı sisteminin statik çözümleri SAP2000 paket programı ile yapılmıştır. Göz önüne alınan çatı sistemleri ağırlık, maliyet ve sehim açılarından karşılaştırılarak optimum bir çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Tez çalışması sonunda elde edilen veriler ışığında tasarım aşamasında yapılacak olan muhtemel yanlış çatı sistemi tercihleri sonucu oluşacak malzeme israfı, zaman kaybı ve maddi zararın önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, steel structural roof systems in long span and single storey buildings (hangar, atelier, warehouse, factory, gym etc.) were studied. Widely used 3 types truss systems (Pratt, Warren, Howe) were chosen to pass 4 different apertures (15 m, 20 m, 25 m, 30 m). These systems were done using of 3 different head types (trapeze, triangular, parallel) total of 36 different roof systems static solutions in SAP2000 package program. Roof systems taken into consideration were compared in terms of weight, cost and deflection to reach optimal solution. In the light of data obtained in a result of this thesis was aimed to prevent probably choice of the wrong roof system of the wasted materials, time and property damages.