Ce katkısının BSCCO süperiletkeninin fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
The effect of cerium substitution on the pyhsical properties of BSCCO superconductor
- Tez No: 318531
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Katı-hal tepkime metodu ile üretilen ve LFZ methodu ile büyütülen BSCCO süperiletken sistemine yapılan seryum katkısının bu sistemi nasıl etkilediğini incelemektir. Bu amaçla çalışmada ilk olarak süperiletkenlik teorileri daha sonraki bölümlerde ise BSCCO yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin yapısal, iletkenlik ve fiziksel özellikleri deneysel olarak incelendi. Bu amaçla BSCCO süperiletkenlerin XRD, SEM, EDX, R-T ve M-H analizleri yapıldı. Sonuçlar BSCCO sistemine yapılan seryum katkılanmasının süperiletkenlik özellikleri olumsuz etkilediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is the investigation of cerium substitution effects on BSCCO superconductors which are prepared with solid state reaction method and grown by LFZ. In the first part of this thesis, the physical properties of Bi-based superconductors have been summarized. In the second part, the structural, electrical and magnetic properties have been experimentally investigated. For this, superconducting samples have been analyzed by using the XRD, SEM, EDX, R-T and M-H analyses. According to the results of these analyses, it can be say that cerium substitution were slightly degrades superconductivity