Bir tekstil işletmesinde faaliyet bazlı maliyetlendirme temelli ürün karması probleminin çözümünde doğrusal programlama yaklaşımı
Using linear programming approach for solution of product mix problem which is based on activity based costing in a textile company
  1. Tez No: 318532
  2. Yazar: İZZETTİN HAKAN KARAÇİZMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tekstil sektöründe yaşanan yoğun rekabet ortamı nedeniyle müşteri ihtiyaçları ve istekleri zaman içerisinde değişmiştir. Bu yüzden ürün çeşitliliği sürekli olarak artmaktadır.Bu çalışmada ürün portföyünün bilimsel olarak yönetilebilmesini sağlamak amaçlanmıştır. Bir koleksiyon dönemi için geliştirilen ürünlerin maksimum kazancı sağlayacak şekilde satılabilmesi için satış birimine hedefler vermek üzere doğrusal programlama yaklaşımıyla bir ürün karması modeli tasarlanmıştır.Doğrusal programlama çalışmaları kapsamında amaç fonksiyonu, karı maksimize etmek şeklinde tasarlanmıştır. Ürünlerin maliyetleri olarak faaliyet bazlı maliyetlendirme temelli yaklaşımla hesaplanmış maliyetler kullanılmıştır.Uygulama bir entegre tekstil şirketinde gerçekleştirilmiştir. Uygulama 60 ürün ve kapasite kısıtı olarak iplik, boya, dokuma, terbiye, kalite kontrol ve fason proseslerinden oluşan 22 farklı prosesi kapsamaktadır. En iyi ve en kötü satış tahminleri ile de ürün satış miktarı aralıkları modelin satış kısıtları olarak belirlenmiştir.Sonuçta model, en karlı ürün karmasının belirlenmesini sağlamaktadır. Belirlenen en karlı ürün karması satış hedefi olarak kullanılacaktır. Bu şekilde şirketlerin ürün geliştirme ve satış stratejileri değişecektir.
Özet (Çeviri)
Because of the intense competition environment in the textile sector, customer?s requirements and demands have changed in the course of time. Therefore product variety increases invariably.The aim of this work, is providing to administrate the production portfolio scientificially. A production mix model was designed using the linear programming approach to give targets to sales department for selling the products which was developed for a collection period to provide maximum income.The objective function was designed to provide profit maximization in the scope of linear programming studies. As the cost of productions, costs which were calculated with the activity based costing approach, were used.The model implemented in an integrated textile company. That model contains 60 products and 22 different processes that are yarn production, dyeing, weaving, finishing, quality control and outsourcing processes as capacity constraints. With the best and the worst sales forecasts for products, sales intervals were determined as sales constraints of model.On the upshot model provides determining the most profitable production mix. Determined production mix is used for sales target. By this way, configurating the production development and sales strategies of companies, will change.