Paslanmaz çelik malzemenin iç mimari uygulamalarında sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of stainless steel material as a sustainable product in the interior design applications
- Tez No: 318545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO BERKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünyada endüstri ve teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı değişimiyle malzeme standartları ile üretim şekilleri de yüksek ilerleme kaydetmiştir. Dolayısıyla birçok sektör ve bu sektörlerin uzmanları her geçen zaman içerisinde piyasaya sürülen yeni ve geliştirilen malzemeleri takip etmekte güçlük çekmeye başlamışlardır. Bugün inşaat sektöründe de kullanılan birçok malzemeyle, hala karakteristik özelliklerini gerçek anlamda tanımayan mimar ve mühendisler tarafından uygulama hataları yapılabilmektedir. Bunun neticesinde malzemenin ve bağlı olduğu yapının sürdürülebilirliği etkilenmektedir. İç mimaride kullanılan yanlış paslanmaz çelik malzeme kalite tipi seçimi ve uygulamalardan kaynaklı yapılan hatalar nedeniyle hem maddi hem de sürdürülebilirliği etkileyen zararlar ortaya çıkmaktadır.Bu bağlamda, paslanmaz çelik malzemenin doğru tanınması, uygulanması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için, en zor fiziksel ortamlarda imalatı yapılan yanlış uygulamalar incelenmiş; yapılan araştırmalar ışığında varılan sonuçlar çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The material standards and process sector have shown a great progres by the development in technology and industrial growth. Thus many sectoral professionals had difficulties in tracking the novelties in the innovative materials. In the present day there are architects and interior designers who are not familiar with the materials characteristic specialities and can make application mistakes on the site. As a consequence of this the materials and the building?s components are no longer sustainable. In the interior designs the stainless steel applications are due to most failures heading economic losses resulting from the insensible quality choice and wrong detail.In this study, we have analyzed the stainless steel?s physical and chemical characters in order to set the norms for a designer to know how to maintain it while using it as a sustainable building product.