Sürdürülebilir mimarlık bağlamında enerji etkin cephe sistemlerinin incelenmesi (yurt içi ve yurt dışı örneklerle)
Examination of energy efficient facade systems in the context of sustainable architecture (with domestic and abroad examples)
  1. Tez No: 318546
  2. Yazar: VERDA UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsanların değişen yaşam standartları ve gelişen teknoloji, enerjiye duyulan ihtiyacı da arttırmıştır. Fosil yakıt kullanımı ve çoğalan nüfusun anti-fütürist davranışlarla çevreye verdiği zararlarla beraber kaybolan ekolojik dengenin tekrardan sağlanması adına, tek çözüm yolu sürdürülebilirlik kavramıdır. 1970'lerin sonunda ortaya çıkan petrol krizi ile fosil yakıtlardaki stoğun azalması, gelişmiş dünya toplumlarında tedirginliğe neden olmuştur. Tüm iş alanları, bu sorunun çözümüne ilişkin, enerjiyi etkin kullanıma önem vermişlerdir.Her alanı etkileyen sürdürülebilirlik kavramı ile mimarlık alanında etkili olmuş doğaya dost, enerji etkin bina tasarımları yapılmaya başlanmıştır. Yapı kabuklarında uygulanan enerji etkinlik ilkesi ile beraber, enerji tasarrufuna ve doğaya büyük bir katkı sağlanacaktır.Bu tez çalışmasında, sürdürülebilirlik, mimari sürdürülebilirlik ilkeleri kapsamı içinde enerji etkin cephe sistemleri ve tasarım kriterleri araştırılmış, bununla beraber uygulama örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Changing technology and evolving standards of living of people have increased the need for energy. Fossil fuel use and the environmental damage caused by growing population with anti-futuristic behavior on behalf of the sole and provision of the lost ecological balance, again is the concept of sustainability. At the end of the 1970s oil crisis, with the resulting reduction in inventory of fossil fuels, has led to unease in the developed world societies. Giving the concept of sustainability for the solution of this problem, affecting all business areas that are important for efficient use of energy.In this field, architecture was effective, the concept of energy efficiency building designs started to make friends with nature. Building shells together with the principle applied to energy conservation and energy efficiency will be a major contribution to nature.The sustainability of this thesis, the scope of the principles of sustainability in architecture and design criteria for energy-efficient front-shells are investigated and examples of application were investigated.