Mesane kanseri hastalarında NQO1 C609T Polimorfizminin araştırılması
Investigation of NQO1 C609T Polymorphism in bladder cancer patients
- Tez No: 318547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN ERSOY TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Karsinojen metabolizmasında görev alan genlerde görülen varyasyonlar, mesane kanserine yatkınlık açısından önemlidir. NAD(P)H:kinon oksidoredüktaz (NQO1), substratına bağlı olarak aktivasyon ya da detoksifikasyon enzimi olarak rol oynar. Genin 609. pozisyonunda görülen C>T polimorfizmi enzimatik aktivitenin azalmasına neden olur. Ayrıca NQO1, sigara dumanındaki karsinojenik maddeleri aktive edebilir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar, sigaranın mesane kanserinin en önemli nedeni olduğunu göstermektedir. Bazı çalışmalarda NQO1 genetik polimorfizmi ile mesane kanseri arasında bir ilişkinin olabileceği saptanmıştır. Bu nedenle NQO1'in mesane kanserine olan yatkınlığın belirlenmesi için aday bir gen olabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada, NQO1'deki C609T polimorfizmi ile mesane kanserine yatkınlık arasındaki ilişki, cinsiyet ve sigara içimi ile birlikte araştırılmıştır. 174 mesane kanserli hasta ile 146 sağlıklı bireyde NQO1 allellerinin dağılımı polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon enzim kesimi ile belirlenmiştir. CC, CT ve TT genotiplerinin dağılımları sırasıyla; kontrol grubunda %56.2, %39.7 ve %4.1; mesane kanserli hasta grubunda %52.3, %41.4 ve %6.3 olarak bulunmuştur. Sonuçlar istatistiksel olarak incelendiğinde çalışılan örnek grubunda mesane kanseri NQO1 C609T polimorfizmi ile ilişkilendirilememiştir. Ancak, erkeklerin kadınlara oranla 5,58 kat daha fazla mesane kanserine yakalanma riskine sahip oldukları ve sigara içenlerin içmeyenlere oranla yaklaşık 3,85 kat risk taşıdıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Variations in the carcinogen metabolism genes play important roles in predisposition to bladder cancer. NAD(P)H: quinone oxidoreductase (NQO1), may either act as a detoxification or activation enzyme, depending on its substrate. The C>T polymorphism at the 609th position of the gene results in decreased enzymatic activity. NQO1 may also activate the carcinogens present in tobacco smoke. According to epidemiologic studies, smoking is the strongest known risk factor for bladder cancer. In some population-based case-control studies, NQO1 gene polymorphism has been associated with the development of bladder cancer. For this purpose NQO1 can be regarded as a candidate gene for susceptibility to bladder cancer.In this study we examined the relationship between NQO1 C609T polymorphism and bladder cancer together with the affect of sex and cigarette smoking status. We identified the genotype distribution for 174 bladder cancer patients and 146 healthy individuals using polymerase chain reaction and restriction enzyme digestion. The distribution of CC, CT and TT genotypes were %56.2, %39.7 and %4.1 for the control group; and %52.3, %41.4 and %6.3 for the patient group, respectively. The statistical analysis revealed that bladder cancer is not associated with the NQO1 C609T polymorphism in our study population. On the other hand, men appeared to have 5,58 fold more risk for bladder cancer compared to women, and cigarette smokers carry 3,85 fold higher risk than non- smokers.