Ekolojik malzemenin tasarımdaki yeri ve ekolojik malzemeyle mimari konut tasarımı
The place of ecological material on design and architectural design of residential with ecological material
  1. Tez No: 318551
  2. Yazar: FEYZA BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Mimari tasarım ve malzeme konusunda yapılan bu çalışmada, toksik maddeler içermeyen, enerji tasarrufu sağlayan ve aynı zamanda; doğal kaynaklarımızın korunmasına yardımcı olan ürünler sayesinde daha sağlıklı ortamlar oluşturulmasında ekolojik yapıların önemi üzerinde durulmaktadır.Çalışmamız, büyük ölçüde yenilenemez enerji kaynaklarının sebebiyet verdiği sorunları ve bu sorunlara çözüm olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının seçimini ve bu kaynakların yapılarda kullanım sistemlerini ortaya koymaktadır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde, ekolojik yapıların öneminin belirlenmesi amacıyla; çevre, sürdürülebilirlik ve enerji kavramları üzerinde durulmaktadır. Çevre kirliliğini oluşturan etkenler ve alınabilecek tedbirler ekoloji kavramı kapsamında incelenmektedir. Enerji kavramı kapsamında, enerji kaynaklarının sınıflandırılması, çevreye etkileri ile enerji tasarrufu bu bölümde açıklanmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise ekoloji kavramı ve ekolojik mimarlık ve malzemenin tanımı yapılmıştır. Ekolojik malzemelerin özellik ve çeşitleriyle beraber bu malzemelerin insana, çevreye ve tasarıma etkileri incelenmektedir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ekolojik konutların temel prensipleri ve tasarım özellikleri açıklanmaktadır. Ekolojik konut yapımı sırasında dikkat edilmesi gerekenlere, tasarım özellikleri ile oluşturulan pasif sistemlere ve yapılara entegre edilen aktif sistemlere yer verilmiştir. Yapılarda kullanılan enerji tüketiminin minimuma indirilmesi ve enerji kaynağı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının tercih sebebi açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra ekolojik yapılarda iklimle dengeli tasarımı örneklerle incelenmektedir. Son olarak da ekolojik yapılarla ilgili örneklere yer verilmiştir.Sonuç ve değerlendirme bölümü olan dördüncü bölümde ise, çevresel problemler nedeniyle geliştirilen ekolojik malzemelerin konut tasarımına etkileri önerilerle birlikte anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted over architectural design and material, the importance of the ecological structure that is for establishing healthier environments through the products which are non-toxic, energy saver and also helper of protecting our natural resources is being emphasized.Our study sets forth the problems caused by the energy resources that are non-renewable to a large extent, choosing of the renewable energy resources to be the solution to those problems and the utilizing systems of these resources in structures.The study is composed of three parts.In the first part, the terms ?environment, maintainability and energy? are being emphasized for the purpose of determining the importance of the ecological structures. The factors causing the environmental pollution, the precautions to be taken are analyzed within the scope of the term ?ecology?. Within the scope of the term ?energy? the classification of energy resources, their effects to the environment and energy saving are explained in this part.In the second part of the study, the terms ?ecology? and ?ecological architecture and materials? are defined. The effects of the ecological materials to the individuals, environment and the design are being analized along with the specifications and types of these materials.And in the third part of the study, the subjects of the basic principles and design specifications of ecological residences are being explained. The points to take into consideration during the structuring of ecological residence, passive systems created with the design specifications and active systems integrated to the structures are being discussed in this study, as well. Minimizing the energy consumption used in the structures and choosing of the renewable energy resources as the energy resource are explained. Besides, the balanced design with the climate in the ecological structures is illustrated. Lastly, the examples for ecological structures are being demonstrated.On the fourth part, which is the conclusion and assessment part, the effects of the ecological materials which are being developed becuse of environmental problems to the residence design has been explained with suggestions.