Optimizations in SNP detection using real-time PZR high resolution melting analysis
Gerçek-zamanlı PZR yüksek çözünürlüklü erime analizinin tek nükleotit polimorfizminde kullanılmasına yönelik yapılan optimizasyonlar
  1. Tez No: 318604
  2. Yazar: DERYA SULTAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İFFET İREM UZONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Genetikte, sekans varyasyonu ile kalıtsal fenotip arasındaki ilişki çok önemlidir. Sekans varyasyonunun çoğunluğunu oluşturan tek nükleotit polimorfizmleri genetik işaret olarak en sık kullanılan tiplerden biridir. Bu yüzden tek nükleotit polimorfizmlerinin belirlenmesi için kullanılan teknolojilere verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Gerçek-zamanlı PZR yöntemi sürekli gelişen yüksek çözünürlüklü erime analizi, KASP v.4 yöntemi ve prob gibi kimyasallarıyla bu teknolojilerin en güçlülerinden biridir.Bu tezde, klinik öneme sahip tek nükleotit polimorfizmlerinin gerçek zamanlı PZR yöntemine ait teknolojiler kullanılarak saptanmıştır. rs1801133 diye bilinen MTHFR polimorfizmi prob temelli kit kullanılarak saptanmıştır. NAT2 (rs1801280),SERT (rs28914832) ve Adora3 (rs35511654) polimorfizmleri ise KASP v.4.o yüksek çözünürlüklü erime analizinin sekans eşleme özelliği kullanılarak saptanmıştır. Böylece, uygun kit, bağlanma sıcaklığı, primer dizaynı ile optimize edilmiş yüksek çözünürlüklü erime analizinin tek nükleotit polimorfizm tespiti için en uygun yöntemlerden biri olabileceği karşılaştırmalı örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In genetics it is very important to associate sequence variation with heritable phenotypes. Occuring roughly in every 1200 bp when comparing a pair of human chromosomes, a single nucleotide polymorphism (SNP), a variation at a single site inDNA, is the most frequent type of variation in the genome with around 10 million SNPs that have been identified in the human genome.There is no one ideal method for SNP genotyping and the selection of an appropriate technique depends on the user requirements and of course the resources.New genotyping methods, chemistries and platforms are continuously being developed and it is often difficult to be keeping up to date and to decide on the best technology options available.In this thesis, detection of SNPs which have clinical importance was done using real-time based methods. MTHFR genotyping of rs1801133 region was done using aprobe-based commercial kit. NAT2 (rs1801280), SERT (rs28914832) and Adora3(rs35511654) were genotyped using KASP v.4.0, and HRM based on sequence matching and auto-calling functions.The results enable the comparison of different real time PCR based techniques in SNP detections. The preliminary results indicate the efficiency of HRM and sequence matching function when compared with the others in SNP detections.