Detection of DNA hybridization and dehybridization with surface enhanced raman spectroscopy (SERS) by using gold nanovoids electrodes
DNA hibridizasyonu ve dehibridizasyonunun altın nanoboşluklu elektrotlar kullanarak yüzeyde zenginleştirilmiş raman (SERS) spektroskopisi ile tayini
- Tez No: 456907
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YAVUZ ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yaklaşık olarak her 30 baz çiftinde tek nokta polimorfizmi (SNP) bulunabilir. Dolayısıyla SNP'lerin hızlı ve hassas şekilde tespit edilmesi önemlidir. Bu nedenle, tezde tek nokta polimorfizmi (SNP) tayini için yüzeyde zenginleştirilmiş Raman spektroskopisine dayalı DNA sensörü geliştirilmesine odaklanılmıştır. Çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk adım, SERS substratlarının hazırlanması ve yüksek hassasiyet elde etmek üzere bu substratların optimizasyonudur. Pürüzsüz Au plakakar Langmuir-Blodgett yöntemi kullanılarak polistiren küreler ile kaplanmıştır. Ardından nanoyapıları oluşturmak için elektrokimyasal Au kaplanması gerçekleştirilmiştir. Optimal Au kalınlığını belirlemek üzere Au kalınlık gradyanı oluşturmak için bipolar elektrokimya kullanılmıştır. Bipolar elektrotlar 4-nitrothiofenol (4-NTP) ile modifiye edilmiş ve elektrotlar boyunca sinyal yoğunlukları SERS kullanılarak tespit edilmiştir. 200 nm çaplı polistiren küreler 177.8 nm Au kalınlığı ile en yüksek sinyal sağlamıştır. İkinci adımda, optimize edilmiş SERS substratları üzerinde potansiyel destekli immobilizasyon yöntemi ile bir algılama platformu oluşturulmuştur. Hazırlanan sensörler tamamen eşleşen hedef DNA ile hibridize edilmiş ve elektrokimyasal DNA erime kinetiği, in-situ Raman ölçümleri ile izlenmiştir. Daha sonra, ssDNA desorpsiyon kinetikleri de in-situ Raman ölçümleri ile analiz edilmiştir. Elektrokimyasal erime potansiyeli başlangıcı Ag/AgCl (3 M KCl) için -1100 mV, ve ssDNA desorpsiyon başlangıcı Ag/AgCl (3 M KCl) için -1300 mV'de olduğu için dsDNA dehibridizasyonu için Ag/AgCl (3 M KCl) için -1250 mV seçilmiştir. Son adımda, SNP tespiti, uygulanan potansiyel nedeniyle zamanla sinyal azalması izlenerek gerçekleştirilmiştir. Modifiye edilmiş SERS substratlar, tek eşleşmeyen hedef DNA ve tamamen eşleşen hedef DNA ile ayrı ayrı hibridize edilmiştir. Potansiyel yardımlı DNA erimesi in-situ Raman ölçümleri ile izlenmiştir. Sonuçlar SNP içeren hedef DNA'dan gelen sinyalin % 60'ının 60 saniye erime sonrasında kaybolduğunu ortaya koyarken, tam olarak eşleşen hedef DNA'nın sadece %10'u aynı zaman süresinde dehibridize edilmiştir. Tasarlanan sensörün tekrarlanabilirliği de tatmin edicidir.
Özet (Çeviri)
Approximately every 30 base pairs may contain an SNP. Thus rapid and sensitive detection of SNPs is essential. Therefore, this thesis was focused on the development of a DNA sensor with the surface enhanced Raman spectroscopy based detection of single nucleotide polymorphism (SNP). The study was accomplished in three steps. The first step was the preparation of the SERS substrates and their optimization in order to obtain high sensitivity. Smooth Au wafers were covered with polystyrene beads using the Langmuir-Blodgett method. Subsequently, electrochemical Au deposition was performed to form the nanostructures. In order to determine the optimal Au thickness the bipolar electrochemistry was employed to form an Au thickness gradient. The bipolar electrodes were modified with 4-nitrothiophenol (4-NTP), and the signal intensities along the bipolar electrodes were detected using SERS. The polystyrene spheres with 200 nm diameter provided the highest signal enhancement with 177.8 nm Au thickness. The second step was the formation of a sensing platform by means of the potential-assisted immobilization method on optimized SERS substrates. The prepared sensors were then hybridized with fully-matched target DNA and the electrochemical DNA melting kinetics was monitored via in-situ Raman measurements. Furthermore, the ssDNA desorption kinetics was also analysed via in-situ Raman measurements. Since the electrochemical melting starts at potential of -1100 mV vs. Ag/AgCl (3 M KCl) and the ssDNA starts to desorb at -1300 mV vs. Ag/AgCl (3 M KCl), -1250 mV vs. Ag/AgCl (3 M KCl) was chosen for further dsDNA dehybridization. In the last step, SNP detection was accomplished by monitoring the signal decrease with time due to the applied potential. Modified SERS substrates were hybridized with single mismatched target DNA and fully-matched target DNA separately. Potential-assisted DNA melting was monitored via in-situ Raman measurements. The results showed that 60% of the signal from SNP-containing target DNA was lost after 60 s of melting, while only 10% of fully matched target DNA was dehybridized in that time. Furthermore, the reproducibility of the designed sensor was satisfying.