Pilot-scale adsorption application for the minimization of disinfection by-product formation in ikitelli drinking water treatment plant
İkitelli içme suyu arıtma tesisinde dezenfeksiyon yan ürünlerinin oluşumunun minimizasyonu için pilot ölçekli adsorpsiyon uygulamaları
- Tez No: 318610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKÇA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İlk defa 1970'lerde farkedilen klorlanmış suda doğal organik maddelerin klorla reaksiyonu sonucu oluşan trihalometanlar gibi dezenfeksiyon yan ürünlerinin oluşumu günümüzde artan bir öneme sahiptir. THM'lar, haloasetik asit (HAA) ve nitrosaminler gibi diğer dezenfeksiyon yan ürünleri (DYÜ) USEPA tarafından muhtemel kanser etkenleri olarak kabul edilmektedir. Bu tezde İkitelli içme suyu arıtma tesisinde kum filtresi çıkışına kurulan pilot ölçekli GAC kolonu ile DYÜ oluşumu etkenlerinin ve THM giderim verimi araştırılmıştır. Bu teze konu olan araştırmada farklı GAK (Granül Aktif Karbon) adsorban malzemeler ve farklı işletme koşullarında doğal organik maddenin (DOM) göstergesi olarak TOK giderimi ve THM giderimi izlenmiştir. Ayrıca nitrit, nitrat ve bromat da bazı inorganik DYÜ oluşum etkeni olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concerns about chlorination have increased since it was discovered in the 1970s that use of chlorine in drinking water produces disinfection by products (DBPs) such as Trihalomethanes (THMs), haloacetic acids (HAAs) and nitrosamines, which are considered as probable human carcinogens by USEPA. In this research, İkitelli Water Treatment Plant was used as the research area. The removal efficiency of TOC and THM removal in GAC adsorber was examined using pilot-scale column test. The research presented in this thesis focuses on the removal efficiencies of natural organic matter (NOM) as TOC and THM in different GAC adsorbers under different operational conditions. Some of the inorganic precursors such as nitrite, nitrate and bromate were also monitored.