Removal of the heavy metals in the medical waste incineration ash using stabilization materials
Tıbbi atık yakma külündeki ağır metallerin stabilizasyon malzemelerini kullanarak giderimini sağlama
  1. Tez No: 318609
  2. Yazar: NURAY CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıkların hatalı yönetim ve bertarafları çevreyi ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kemerburgaz'daki İSTAÇ Tıbbi Atık Yakma Tesisi'nden gelen tıbbi atık yakma külleri (taban külleri) kullanılmıştır. Çalışmada tıbbi atık yakma küllerinin kirletici olarak içerdiği metallerin miktarları belirlenmiş ve tespit edilen ağır metallerin adsorpsiyon tekniği ile giderimi sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada adsorbant olarak Bentonit ve Klinoptilolit kullanılmıştır. Her iki adsorbant için ayrı deneyler yapılmıştır. Küller adsorbant malzemesi ile karıştırılarak küçük kolonlar oluşturulmuştur. Bu adsorbant-kül karışımları değişik oranlarda denenmiş, böylece optimum giderimi sağlayan karışımı bulmak amaçlanmıştır. Kolonlara saf su verilerek sızıntısuyu elde edilmiştir. Deney esnasında kullanılan her bir karışım 2. Defa kullanılarak adsorbantların adsorpsiyon performansı takip edilmiştir.Genellikle taban külü içinde sadece Co metali bakımından literatürden daha yüksek mertebede metal içerirken Cu ve Ni bakımından eşdeğerde ve As, Cd, Cr ve Pb bakımından çok düşük oranda metal içermektedir.
Özet (Çeviri)
Inaccurate management and disposal of medical wastes from health organizations threaten the environment and human health. In this study, medical waste incineration ashes (bottom ashes) transferred to ISTAÇ Medical Waste Incineration Plant at Kemerburgaz under the roof of Istanbul Metropolitan Municipality is used. In this study, the amount of metals that medical waste incineration ashes contain as pollutants are determined and activities are carried out to eliminate the heavy metals determined using the adsorption technique. Bentonite and klinoptilolite is used in the study as adsorbent. Separate trials are carried out for both adsorbent. Ashes were mixed with adsorbent material and small columns are created. This adsorbent-ash is tested in different amounts and accordingly the mixture providing optimum elimination was sought. Leachate is obtained by supplying pure water to columns. Each mixture used during trials are used for the second time and adsorption performance of adsorbents were monitored.In general, the bottom ash contains metal at a higher level than the level specified in literatures in terms of CO metal and contains low level of metal in terms of As, Cd, Cr and Pb and contains same level in terms of Cu and Ni.