Sar approximation for RF antenna arrays for MRI at 3T
3T MR cihazında kullanılan, RF anten dizisindeki sar değerlerinin tahmini
  1. Tez No: 318611
  2. Yazar: ALİ ASLAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
MR güçlü manyetik içeresine yerleştirilmiş vücut görüntülenmesine izin veren bir tekniktir. MR cihazının temel bileşenleri, manyetik alan üreten gradiyet sargılar ve RFsargılarıdır. RF sargıları elektromanyetik salınım yapan antenlerden oluşmaktadır. Görüntüleme esnasında, RF sargıları hastaya radyo dalgaları gönderir ve hastadan geri yayılan NMR sinyalini alırlar. RF salgılarından hastaya gönderilen elektromanyetik enerji vücut içinde zararlı olabilen ısı oluşumuna neden olurlar. Isınmanın kaynağı hasta vücudunda anten tarafından oluşturulan elektrik alanıdır. İncelemeye alınan doku bölümü tarafından emilen enerji SAR olarak bilinir ve MR güvenliği açısından önemlidir. Ne yazık ki dokudaki SAR miktarı direkt olarak ölçülemez. Dokudaki SAR dağılımını tahmininde kullanılan standart yaklaşım elektromanyetik benzetimdir. Biz çalışmamızda SAR tahmini yapmak için insan kafası yoğunluk modeli ile 3T MR de kullanılan ve 128 MHz de salınım yapan kendi geliştirdiğimiz RF sargı modelinikullandık. Benzetim için, zaman ekseninde sonlu farklar yöntemini kullanan elektromanyetik benzetim yazılımını kullandık.
Özet (Çeviri)
MRI is a technique that allows diagnosis inside the human body placed in a strong magnetostatic field. The MRI unit consists of hardware components including gradient coil magnet producing magnetostatic field, radiofrequency (RF) coil etc. The RF coil,which is one of the key elements of the MRI system, is an antenna creating electromagnetic field. During the examination, RF coil emits EM (electromagnetic)pulses to the human body and in response receives the NMR (nuclear magnetic resonance) signals radiated from the body. RF antennas for magnetic resonance imaging (MRI) deposit heat during transmission in the human body, which can potentially damage healthy tissue. The heat is caused by electrical field produced by the antenna. The power absorbed by a specific volume undergo imaging is heating the mass of the tissue and therefore specific adsorption rate, namely SAR, is object to safety restriction. Unfortunately the SAR cannot be directly measured inside human tissue. A standard approach to estimate the SAR distribution in humans is full wave electromagnetic simulations. In this study, to predict SAR was used a voxel model of human head model with RF coil of 3T MRI at 128 MHz. Simulation process has been realized an electromagnetic solver based on finite difference time domain technique.