Study of vandermonde frequency divison multiplexing on software defined radio platform
Yazılım tanımlı radyo ortamında vandermonde frekans bölmeli çoklama üzerine çalışma
- Tez No: 318612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 498
Özet
Kablosuz mobil haberleşmede trafik arttırımında en yeni akımlardan biri, büyük baz istasyonları (BÜBİS) olarak adlandırılan mevcut istasyonlara ilave olarak kurulan küçük baz istasyonu (KÜBİS) kullanımıdır. Kendi kendine ayarlanabilir olan ve düşük güç kullanımına sahip KÜBİS'ler (örneğin LighRadio [2]), bölgeye yoğun bir şekilde yerleştirildiğinde frekans spektrumunun verimli bir şekilde kullanımını sağlayabilir. Dolayısıyla kapasite ve kapsama alanınını oldukça arttırmaktadır [1].Bu iki katmanlı yaklaşım yani BÜBİS ve KÜBİS'lerin beraber kullanımı her ne kadar iyi bir başarım sağlasa da, katmanlar arası sinyal girişimini de öte yandan arttırmaktadır. Bahsedilen bu girişimini azaltmak için bir çok paradigma kullanılabilir. Bunlardan biri de bilişsel radyodur (BR). BÜBİS'ler ve bağlı alan kullanıcıları birincil sistem, KÜBİSler ve kullanıcılarını da ikincil sistem olarak adlandırdığımızda BR içinde yer alan dinamik spektrum erişim (DSE) [3] yöntemlerini kullanabiliriz. Uygulanan bu kontrol yöntemleri [4, 5, 6] genel anlamda düşük, yüksek veya aynı katmanda çalışan yöntemler olarak sınıflandırılabilir [7].Bu tez çalışmasında yeni bir üst katman yöntemi olan Vandermonde frekans bölmeli çoklama (VFDM) [8] yöntemi ve bununla birlikte varolan birincil sistemle kullanımını göstermek amacıyla ortogonal frekans bölmeli çoklama (OFDM) yönteminin prototiplerini gerçekleştirdik. Yeni nesil iletişim ağlarında kullanabilecek bütün bir VFDM sisteminin ilk adımı olarak; model, numerik algoritmalar ve ölçüm sonuçlarını sunduk.
Özet (Çeviri)
In a recent trend of mobile communications, a new approach to add additional traffic to the macro cellular systems is represented by small cells (SCs) deployment. These smaller base stations will allow a significant improvement in terms of capacity and coverage [1]. SCs (such as LightRadios [2]) can be deployed as a massively dense network of self-organizing and pervasive low powered radio nodes, aiming at a more efficient spectrum usage. Nevertheless, this two-tiered approach might generate unbearable amounts of cross-tier interference to pre-existing macro-cells.The resulting network can be naturally framed in a cognitive radio perspective to address this issue. Therefore, we can model the macro base stations and their user terminals as the primary system, and SCs and their user terminals as the secondary system. A suitable strategy to manage the cross-tier interference is dynamic spectrum access (DSA) [3]. Depending on the adopted interference control mechanism [4, 5, 6], DSA can be implemented through various approaches, namely overlay, underlay and interweave [7].A novel method Vandermonde-subspace frequency division multiplexing (VFDM) is proposed as an overlay cognitive network deployment [8]. In this thesis, we introduce the implementations for the cognitive VFDM and legacy orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) transmitter/receiver pairs. Moreover, we give the models, numerical algorithms and experimental results.