Optimization performance of age hardening for AA 7020
AA 7020 yaşlanma serteleşme optimizasyon performasyonu
  1. Tez No: 318622
  2. Yazar: MOHAMMED I. HAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AA 7020 Alüminyum alaşımı yüksek mukavemet, hafiflik ve mükemmel aşınma direnci gibi mükemmel özellikleri nedeniyle endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, alaşımları birleştirme prensipleriyle Al alaşımın içinde Zn ve Mg de vardır. Temel olarak, Al matris ısıl işlem prosesiyle alaşımın mukavemetini arttırır. 7020 alaşımı üstünde T6 ısıl işlemi kullanılır. T6'da, numuneler 480 C'de bir saat çözeltide ısıl işleme maruz bırakılır, sonra hemen oda sıcaklığındaki suda anında soğutulur. Numune oda sıcaklığındaki bir ortamda iki ay yaşlandırılmaya bıkılır ve ardından yapay yaşlandırmayla (120 C,150 C ve 180 C) farklı yaşlandırma zamanlarına maruz bırakılır. Bu günlerde, AA7020 için T6 ısıl işleminin optimizasyonu konusunda birçok araştırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmada, bu teknikle Al-Zn-Mg atomlarının doğal ve yapay yaşlandırması sırasında yeniden dağılımı incelenmektedir. Dahası, dövme alüminyum alaşımının mekanik etkileri üstünde yaşlandırma (doğal ve yapay) sürecinin etkileri üstünde çalışılmış ve çözeltide ısıl işlemin optimum parametrelerini (zaman ve sıcaklık) incelemiştir. Al-Zn-Mg ısıl işlemi sonuçları sonucu bize ısıl işlem tekniği sayesinde sertlikte ve malzeme mukavemetinde artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aluminum alloys AA 7020 is extensively used in industrial application owing to their excellent specific properties such as high strength, light weight and excellent corrosion resistance. In addition, Al alloy has Zn and Mg as the principles alloying additions to improve the precipitation of the AL-Zn-Mg phase. In the basically Al matrix the heat treatment is done to strengthen the alloy. The T6 heat treatment is used on the 7020 alloy. In the T6, the specimens are solution heat treated at 480 C for about one hour then, directly followed by rapidly quenching in water for lower temperature degree near to room temperature. The specimens are left to natural ageing at room temperature for about two months followed by artificial ageing at around (120 C, 150 C and 180 C) for many different ageing time. Nowadays, many researchers have been carried out to optimizing the T6 heat treatment in AA7020. In this study, the technique examines the redistribution of Al-Zn-Mg atoms during the natural and artificial ageing. Farther more, it studies the effect of ageing processes (natural & artificial) on the mechanical behaviors of wrought aluminum alloy and investigation the optimum parameters (time & temperature) of the solution heat treatment. The results of heat treatment of Al-Zn-Mg were shown the increment of the hardness improvement and the material strength due to heat treatment technique