Performance efficiency of Turkish manufacturing SMEs using DEA
Kobilerde etkinlik analizi ve sektörel kıyaslama
- Tez No: 318623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKYILMAZ, YRD. DOÇ. DR. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı üretim sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin performans etkinliklerini ölçmek ve sektörler arası kıyaslama yapabilmektir. Bu amaçla 10 farklı sektörde üretim yapan 746 firmanın verimlilik ve performans analizleri yapılacaktır. Çalışmada Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi kullanılmıştır. Üretim yapan firmalarda verimliliğe etki eden önemli girdi ve çıktılar belirlenerek her bir KOBİ için etkinlik araştırması sonuçları elde edilmiştir. Endüstri endeksli gerçekleştirilecek bu çalışma etkin ve verimli olan firmaların diğer firmaların performanslarının arttırılması ve etkin hale gelebilmeleri için örnek teşkil edecektir. Ayrıca VZA sayesinde KOBİ`ler için üretimde verimlilik ölçümü yapılırken yönetimsel karar verme modeli ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure and evaluate the performance efficiency of manufacturing SMEs in Turkey. For this purpose, 746 manufacturing companies from 10 different sectors are examined. Sectors are classified regarding their NACE codes which are provided by KOSGEB, Turkish Small and Medium Enterprises Development Organization. Data Envelopment Analysis is applied for a set of input and output performance measures which are critical for the manufacturing companies. The industry based efficiency evaluation provide management with information regarding the relatively best practice sectors in the observation sets and locate the relatively inefficient sectors by comparison with the best practice ones.