Turkey's energy planning by using multicriteria decision analysis
Çok kriterli karar verme teknikleri kullanılarak Türkiye enerji planlaması
- Tez No: 318624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL, PROF. DR. SELİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Enerji insanlığın en önemli ve temel ihtiyaçlardan biridir. Dünya genelinde artan nüfus, sanayileşme ve kentleşme enerji talebinde sürekli bir artışa yol açmaktadır. Ancak, bu talebi karşılayacak kaynak seçiminde basit ve evrensel bir yanıt yok. Bu nedenle, alternatif enerji stratejileri belirlemek ve önceliklendirmek gerekmektedir. Ayrıca, ülkenin ekonomik durumunu dikkate alarak bunları planlamak da çok önemlidir.Uzun vadeli alternatif enerji stratejilerinin geliştirilmesi süreci olan enerji planlaması, çok kriterli karar verme yöntemlerinin sık kullanılan uygulama alanlarındanbiridir. Bu yöntemler çelişkili ve çoklu hedefler içeren kompleks enerji yönetim sorunlarına çözüm sağlayabilir. Bu çalışma çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan ANP ile SWOT matrisi entegre ederek Türkiye enerji sektörü için alternatif enerji stratejilerinin belirlenmesini ve bunların önerilen SWOT-ANP modeli kullanılarak önceliklendirilmesini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important and essential needs of humanity. Increasing population, industrialization and urbanization across the world give rise to a continuousincrease in the energy demand. However, there is no simple and universal response to the resource selection in order to meet this demand. For this reason, it is necessary to determine and prioritize the alternative energy strategies. Besides, plan them by taking the economic situation of the country into account is excessively important.Energy planning which is the process of developing long-range alternative energy strategies is one of the frequently used application areas of multi-criteria decision making methods. The methods can provide solutions to the complex energymanagement problems that involve conflicting and multiple objectives. This study aims to integrate ANP, one of the MCDM methods, with SWOT matrix in order to determine alternative energy strategies for Turkey?s energy sector and prioritizing them by using the proposed SWOT-ANP model.