Magnetic and dielectric characterization of MnxCo1-xFe2O4 nanoparticles
MnxCo1-xFe2O4 nanoparçacıkların manyetik ve dielektriksel karakterizasyonu
  1. Tez No: 318625
  2. Yazar: FURKAN ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada hidrotermal metodu kullanılarak sentezlenen MnxCo1-xFe2O4 nanoparçacıkların dielektirik ve manyetik özellikleri üzerine olan sistematik bir araştırma sunuyoruz. Burada, mangan katkılanmış cobalt ferrit bileşikleri, MnxCo1-xFe2O4, x = 0.0, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1.0 katkılama oranlarında kullanılmıştır. XRD, FT-IR, SEM, VSM ve Dielektirik Spektroskopi sırasıyla, ürünün yapısal, morfolojik, manyetik ve dielektirik özelliklerini incelemek için kullanılmıştır. Debye-Scherrer denklemi kullanılarak nanopartiküllerin ortalama parçacık boyutu tahmin edilmiştir.Mıknatıslanma ölçümleri parçacıkların ferromanyetik davranış gösterdikleri ve engelleme sıcaklığ TB üzerindeki sıcaklıklarda ise süperparamanyetik davranışlı olduğunu göstermiştir. Ölçümler göstermiştir ki sıcaklık düştükçe örneklerin mıknatıslanma ve koersif alan sıcaklıkla ters olarak değiştiği gözlemlenmiştir. Mıknatıslanma ölçümler göstermiştir ki, malzemedeki Mn miktarı arttıkça oda sıcaklığında süperparamanyetik özellik göstermeye başladı.Malzemelerin yarıiletkenlik özelliği olduğunu iletkenlik ölçümleri göstermiştir. Sıcaklık bağımlı dielektirik özellikleri; dielektirik geçirgenlik (?) ve AC iletkenlik (?ac) örnek için 1-3MHz uygulanan frekans aralığında olmak incelendi. Bu çalışmadaki dielektirik dağılım eğrisi, homojen çift yapı arayüzey polarizasyon modeli olan Maxwell-Wagner modeline dayanır.
Özet (Çeviri)
We introduce that MnxCo1-xFe2O4 nanoparticles were successfully synthesized by PEG-assisted hydrothermal method (x = 0.0, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1.0). XRD, FT-IR, SEM, VSM and Dielectric Spectroscopy were used for the structural, morphological, magnetic and dielectric property investigation of the products, respectively. Average particle size of the nanoparticles was estimated using Debye-Scherrer?s equation.Magnetization measurements have shown that the particles are ferromagnetic and have superparamagnetic behavior at temperatures above the blocking temperature TB. Magnetization and the coercive field of the sample increase by decreasing the temperature. Magnetization measurements have shown that while the materials with high Mn substitution are superparamagnetic at room temperature and ferromagnetic at temperature lower than the blocking temperature.The conductivity measurements reveal the semiconducting behavior for the samples. Temperature dependent dielectric properties; dielectric permittivity (?) and ac conductivity (?ac) for the samples were studied as a function of applied frequency in the range from 1Hz to 3MHz. These studies indicated that the dielectric dispersion curve for the sample showed usual dielectric dispersion which can be explained on the basis of Koop?s theory, which is based on the Maxwell?Wagner model for the interfacial polarization of homogeneous double structure.