Synthesis and characterizations of poly (vinylalcohol)/metal nanocomposites for surface-enhanced Raman scattering substrates
Poly (vinylalkol)/metal nanokompozit yüzeyce artırılmış Raman saçılma alttaşlarının sentez ve karakterizasyonu
- Tez No: 318626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada organik/inorganik hibrit PVA/Ag SERS aktif alttaşı ?yerinde? indirgeme metoduyla hazırlandı. PVA/Ag nanoparçacıklarının oluşumu XRD, SEM ve UV-VIS analizleriyle doğrulandı. Polimer kaplı gümüş nanoparçacıklarının küresel geometriye sahip oldukları SEM görüntüleri ile ortaya konuldu. XRD analizlerinden polimer matris içindeki Ag miktarına bağlı olarak küresel nanoparçacıkların çaplarının 20 -30 nm arasında olduğu görüldü. Yüzey plazmon rezonans pikleri 410 nm civarında gözlendi. PVA/Ag nanokompozit filmlerin ısıl analizleri TGA ve DSC ile yapıldı. Polimerik filmlerin camsı geçiş sıcaklıkları 100 ? C civarında bulundu. Nanokompozit alttaşların Yüzeyce Artırılmış Raman Saçılma (YARS) hassasiyetleri rodamin 6G (R6G) molekülü ile incelendi. YARS altaşları ile R6G için en düşük tespit seviyesi 10-6 M olarak belirlendi. Raman güçlendirme çarpanı 10-9 olarak belirlendi. Ayrıca Serum albumin (BSA) proteininin PVA/Ag YARS alttaş üzerine adsorbsiyonu çalışıldı. BSA protein içindeki çeşitli amino asitlerin YARS spektrumlarından molekülün konformasyonu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, organic/inorganic hybrid PVA/Ag nanoparticles were synthesized with different Ag content using in situ reduction method. The formation of PVA/Ag nanoparticles was confirmed by XRD, SEM and UV-VIS analyses. The geometry of the polymer capped silver nanoparticles was found to be spherical nanoparticles using SEM images. The XRD analyses showed that the spherical nanoparticles had diameters ranging between 20 nm and 30 nm depending on the Ag content in the polymer matrix. The surface plasmon resonance peaks of the Ag nanoparticles were observed around 410 nm. The thermal properties of PVA/Ag nanocomposite films were analyzed using TGA and DSC. Their glass transition temperatures were found to be around 100 ? C. The SERS sensitivity of the nanocomposite substrates were investigated using Rhodamine 6G (R6G) molecule. The detection limit of R6G molecule on SERS substrate was down to 10-6 M. The Raman enhancement factor was estimated to be 10-9 for the detection of R6G. The adsorption properties of BSA protein on the PVA/Ag SERS substrate were also studied. The various amino acid bands in the SERS spectra of BSA helped depict the overall conformation of molecule.