Vibrational analysis and investigation of some molecular properties of 2,3,4-quinolinecarboxaldehyde molecules
2,3,4-kuinolinkarboksaldehit moleküllerinin titreşim analizleri ve bazı moleküler özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 318627
  2. Yazar: PERİHAN AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada kuinolin aldehit türevlerinden olan 2, 3, 4-kuinolinkarboksaldehit moleküllerinin titreşim spektrumları FT-IR (orta ve uzak bölgeyi içeren), FT-Raman ve Dispersive Raman spektroskopi teknikleri kullanılarak elde edildi. İlgili moleküllerin oda sıcaklığı FT-IR spektrumları 4000-650 cm-1 bölgesinde ATR ölçüm tekniğiyle, uzak bölge FT-IR (FT-FIR) spektrumları polietilen (PE) peletler kullanılarak 650-50 cm-1 bölgesinde ölçülmüştür. Moleküllerin FT-Raman spektrumları 1024 nm dalgaboyundaki lazer kullanarak 4000-50 cm-1 bölgesinde, Dispersive Raman spektrumları ise 780 nm dalgaboyundaki lazer kullanarak 3500-50 cm-1 bölgesinde alınmıştır. Gözlemlenen frekanslar temel, kombinasyon ve overtone (üst ton) bandları baz alınarak farklı titreşim modları olarak atanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental vibrational spectra of 2, 3 and 4 -quinolinecarboxaldehyde molecules, which are quinoline aldehyde derivatives, have been obtained by using FT-IR (including mid and far region), FT-Raman and dispersive Raman spectroscopy techniques. The room temperature mid FT-IR spectra of the title molecules have been recorded with attenuated total reflectance (ATR) sampling technique in the region 4000-650 cm-1, and far FT-IR spectra have been recorded using Polyethylene pellets in the 650-50 cm-1 region. The FT-Raman spectra of the molecules have been obtained by using 1024 nm wavelength laser in the region 4000-50 cm-1, however the dispersive Raman spectra have been obtained by using 780 nm wavelength laser in the 3500-50 cm-1 region. The observed frequencies were assigned to different modes of vibrations on the basis of fundamental, combination and overtones.