Synthesis, structural characterization, antimicrobial properties investigation of novel macrocyclic amide and imine containing compounds
Yeni amid ve imin içerikli makrosiklik bileşiklerin sentezi, yapısal karaktarizasyonu ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 318641
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED AGH-ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Aza-tiya içeren 5 farklı ligantın sentezi ve bu ligantların, 2 farklı açille (isoftal klorür ve piridin-2,6-dikarbonil diklorür) çok seyreltik ortamda [1+1] kondenzasyon reaksiyonuyla yeni 12-üyeli siklik amitlerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Çeşitli dialdehitler ve diamin ligantları kullanılarak yeni 18- ve 12-üyeli makrosiklik iminler sentezlenmiştir. Bu makrosiklik amitlerin yapısal özellikleri kütle, ATR, 1H ve 13C NMR spektroskopisiyle çalışırken makrosiklik iminlerin ki ATR ve UV-VIS spektroskopisiyle çalışıldı. Dört siklik amidin antimikrobiyel ve antifungal aktiviteleri disk difüzyon metodu ve minimum inhibitor konsantrasyonu (MIC) seyreltme yöntemiyle de birçok bakteri ve maya kültürüne karşı uygulanarak çalışıldı. Sonuçlar ticari antibiyotik ve antifungi ajanlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The synthesize of five different types of ligands included aza-thia, and under high dilution conditions [1+1] condensed of these ligands with two varieties of acyl (pyridine-2,6-dicarbonyl dichloride or isophthaloyl chloride) were performed to synthesize new 12-membered macrocyclic amides. Novel 18- and 12-membered macrocyclic imines were synthesized from various dialdehyde and diamines ligand. The structural features of these amides were studied by mass, ATR, 1H and 13C NMR spectroscopy, while these imines were studied by UV-VIS and ATR. The antimicrobial and antifungal activities of four cyclic amides were illuminated using disk diffusion method as well as the minimal inhibitory concentration (MIC) dilution method, against several bacteria and yeast cultures.