Yeni makrosiklik moleküllerin sentezi, spektroskopik karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktiviteler
Synthesis, spectroscopic characterization and biological activity of new macrocyclic molecules
  1. Tez No: 318645
  2. Yazar: MUSTAFA ULVİ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED AGH ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Aza-tiya içeren 6 farklı diaminli ligantın sentezi (L1-L6) ve bu ligantların, 2 farklı asitklorürle (isoftaloil klorür ve piridin-2,6-dikarbonil diklorür) çok seyreltik ortamda (CH2CI2), [1+1] kondenzasyon reaksiyonuyla yeni 12-üyeli halkalı amitlerin sentezi gerçekleştirilmiştir (M1-M12). Diaminli ligantların ve makrosiklik bileşiklerinin yapısal özellikleri elementel analiz, Kütle spektroskopisi, FT-IR, 1H, 13C NMR spektroskopileri ile incelendi. Sekiz makrosiklik amitin (M5-M12) antimikrobiyal ve antifungal aktiviteleri disk difüzyon yöntemi ve minimum inhibitor konsantrasyonu (MIC) seyreltme yöntemiyle de birçok bakteri ve maya kültürüne karşı uygulanarak incelendi. Sonuçlar bazı bilinen ticari antibiyotik ve antifungi ajanlarla karşılaştırıldı. Ayrıca makrosiklik amitlerin (M1, M6, M9) Na+ ve K+ iyonlarına karşı geçirgenliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The synthesis of six different types of aza-thia containing diamine ligands (L1-L6) and under high dilution conditions [1+1] condensation reaction of these ligands with two varieties of acid chloride (pyridine-2,6-dicarbonyl dichloride or isophthaloyl chloride) were performed to synthesize new 12-membered macrocyclic amides. The structural feature of the diamine ligands and their macrocyclic compounds were studied by elemental analysis, Mass spectroscopy, FT- IR, 1H and 13C, NMR spectroscopies. The antimicrobial and antifungal activities of eight cyclic amide (M5-M12) were analyzed by using disk diffusion process and the minimal inhibitory concentration (MIC) dilution method, against several bacteria and yeast cultures. Results are compared with commercial antibiotics and antifungal agents. Besides, permeability of some cyclic amides (M1, M6, M9) against to Na+ and K+ ions were investigated.