Oktakis (2,3,4,5,6-pentaflorobenziltiyo) sübstitüe porfirazin türevlerinin sentezi, yapısal ve spektral özellikleri
Synthesis, structural and spectral properties of Octakis (2,3,4,5,6-pentafluorobenzylthio) substituted porphyrazine derivatives
- Tez No: 318646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN GONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
2,3-bis(2,3,4,5,6-pentaflorobenziltiyo)maleonitril'in magnezyum bütanolat varlığında siklotetramerizasyonu ile, periferal konumlarda sekiz adet (2,3,4,5,6-pentaflorobenziltiyo) fonksiyonel grupları taşıyan magnezyum porfirazinler sentezlenmiştir. Magnezyum porfirazin trifloroasetik asit ile muamele edilerek, metalsiz türevi elde edilmiştir. Bu ürünün Co(II) asetat, Zn(II) asetat ve Cu(II) asetat gibi çeşitli metal tuzları ile reaksiyona sokulmasıyla metalli-porfirazinler elde edilmiştir [M=Cu(II), Zn(II), Co(II)].Bu yeni ürünlerin karakterizasyonu elementel analiz, UV-Görünür Bölge, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR ve Kütle Spektrum verileri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
By cyclotetramerization of 2,3-bis(2,3,4,5,6-pentafluorobenzylthio)maleonitrile in the presence of magnesium butanolate, magnesium porphyrazinate carrying eight (2,3,4,5,6-pentafluorobenzylthio) functional groups on the periphery positions has been synthesized. Conversion of the magnesium porphyrazinate into the metal-free derivative was achieved by treatment with trifluoroacetic acid. Further reaction of this product with copper(II) acetate, zinc(II) acetate and cobalt(II) acetate have led to the metallo derivatives [M = Cu(II), Zn(II), Co(II)].These novel complexes were characterized by elemental analysis, together with FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR, UV-Vis. and mass spectral data.