İyonik sıvı yardımıyla manyetik nanoparçacık sentezi ve karakterizasyonu
Ionic liquid assisted synthesis and characterization of magnetic nanoparticles
  1. Tez No: 318644
  2. Yazar: MERVA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHADİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında iyonik sıvı kullanarak veya kullanmadan toplamda 7 tane yeni ürün sentezlenmiş ve bu ürünlerin, yapısal, spektroskopik, morfolojik, manyetik ve elektriksel özellikleri detaylı olarak çalışılmıştır. Başlıca iki tane; Poliol ve Hidrotermal sentez metodları kullanılmıştır.Poliol yöntemi kullanılarak, Mn3O4 nanoparçacıkları, Polietilen glikol - Mn3O4 (PEG 400- Mn3O4) nanokompoziti, Heptanoik asit - Fe3O4 nanopkompozit, Trietilen gilikol - Fe3O4 nanokompoziti (TREG-Fe3O4), ve Trietilen gilikol - MnFe2O4 nanokompoziti (TREG-MnFe2O4) başarı ile sentezlenmiştir.Hidrotermal yöntemle; Polianilin-Fe3O4 nanokompoziti (PANI-Fe3O4) ve Polianilin - MnFe2O4 nankompoziti (PANI- MnFe2O4) sentezlenmiştir.Bu ürünler (NiFe2O4 ve MnFe2O4 hariç), sadece bir metal tuzu kullanılarak sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, a total number of 7 new products with or without ionic liquids were synthesized and the structural, spectroscopic, morphological, magnetic and electrical properties of these synthesized products were studied in detail.The two main types of synthesis methods; Polyol and Hydrothermal synthesis methods, were used. Using the polyol method, Mn3O4 nanoparticles, polyethylene glycol - Mn3O4 (PEG 400 - Mn3O4) nanocomposite, Heptanoic acid - Fe3O4 nanocomposite, Triethylene glycol - Fe3O4 nanocomposite (TREG- Fe3O4), and Triethylene glycol - MnFe2O4 nanocomposite (TREG - MnFe2O4) has successfully synthesized.In the hydrothermal method; polyaniline-Fe3O4 nanocomposite (PANI-Fe3O4) and polyaniline-MnFe2O4 nanocomposite (PANI-MnFe2O4).This product (excluding NiFe2O4 and MnFe2O4), were synthesized by using only one metal salt.