Fotoaşılama yöntemiyle proton iletken membran hazırlanması ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of proton conducting membranes via photoinduced grafting
- Tez No: 318647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKREM MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Işınlama ile aşılama, yakıt hücrelerinde kullanılan polimer elektrolit membranların sentezlenmesinde sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Bu çalışmada UV ışığı altında gerçekleştirilen fotokimyasal yöntemin yüzeyden aşılamayla membran sentezlenmesinde iyi bir alternatif olabileceği gösterilmiştir. İlk olarak, Poli(viniliden florür) (PVDF) üzerine glisidil metakrilat aşılandı. Elde edilen filmler 5-aminotetrazol ile fonksiyonlandırılarak trifilik asitle doplandı. Aşılanma dereceleri 1 ve 8 saat arasında değişen UV aydınlatma sürelerine göre incelendi. PVDF-g-PGMAATet×TA polimerlerinin nemsiz proton iletkenlikleri ölçüldü. Sentezlenen polimerlerin yapısı 1H NMR ve FT-IR analizleriyle aydınlatıldı. Malzemelerin termal özellikleri Termal Gravimetrik Analiz (TGA) ölçümleri ile incelendi. Yakıt hücrelerindeki performansı için, hazırlanan membranların iyon değiştirme kapasitesi, su alımı ölçülüp, aşılama derecesi ile ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
Irradiation grafting is a well-established technique for the preparation of polymer electrolyte membranes for fuel cells. In this study, a novel process comprising the UV-irradiation grafting of glycidyl methacrylate onto poly(vinylidene fluoride) (PVDF), subsequent functionalization with 5-aminotetrazole, and doping with triflic acid has been developed for preparing anhydrous proton conducting membranes. The degree of grafting of glycidyl methacrylate on PVDF films was investigated as a function of UV irradiation time, as varied from 1 h to 8 h. Anhydrous proton conducting properties of 5-aminotetrazole functional PVDF-g-PGMAATet×TA polymers were investigated. The synthesized graft copolymers were characterized by 1H NMR and FT-IR spectroscopic analysis. Their thermal properties were examined by Thermogravimetric Analysis (TGA) measurement.