Yeni çözünür poliflorlu seko-porfirazinlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new soluble polyfluorinated seco-porphyrazines
  1. Tez No: 318648
  2. Yazar: SELMA KAYAKÖY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN GONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
2,3,4,5,6-pentaflorofenil kısımları taşıyan yeni poliflorlu magnezyum porfirazin sentezi Mg(BuO)2 varlığında 3,4-(2,3,4,5,6-pentaflorofenil)pirolin-2,5-diiminin siklotetramerizasyonuyla sentezlendi. Magnezyum porfirazinin trifloroasetik asit ile metalsiz türevi bir pirol halkasının periferal oksidasyonu ile sonuçlanmış ve seko-porfirazin, oktakis(2,3,4,5,6-pentaflorofenil)-2-seko-porfirazin-2,3-dion oluşmuştur. Bakır(II)asetat, çinko(II)asetat ve kobalt(II)asetat ile bu ürünün reaksiyonu, metalli seko-türevleri [oktakis(2,3,4,5,6-pentaflorofenil)-2-seko-2,3 dioksopofirazinato]M(II) elde edilmiştir [M = Cu (II), Zn (II), Co (II)]. Tüm hedeflenen porfirazinlerin spektroskopik ve agregasyon davranışları farklı çözücüler ve kloroform içinde farklı konsantrasyonlarda incelenmiştir.Bu bileşikler FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR, UV-Görünür Bölge, kütle ve elementel analiz gibi birçok spektroskopik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Porfirazinler kloroform, diklorometan, piridin ve THF gibi çeşitli organik çözücüler içinde çözünmüştür.
Özet (Çeviri)
The synthesis of new polyfluorinated magnesium porphyrazine bearing 2,3,4,5,6-pentafluorophenyl moieties was achieved by cyclotetramerization of 3,4-(2,3,4,5,6-pentafluorophenyl)pyrroline-2,5-diimine in the presence of Mg(BuO)2. Acid-mediated demetallation of the magnesium porphyrazine resulted in peripheral oxidation of one pyrrole ring to reveal the seco-porphyrazine, octakis(2,3,4,5,6-pentafluorophenyl)-2-seco-porphyrazine-2,3-dione. Further reaction of that product with copper (II) acetate, zinc (II) acetate and cobalt (II) acetate has led to the metallo seco-derivatives, [octakis(2,3,4,5,6-pentafluorophenyl)-2-seco-2,3-dioxoporphyrazinato] M(II) [M = Cu(II), Zn(II), Co(II)]. The spectroscopic and aggregation behavior of all the target porphyrazines were investigated in different solvents and at different concentrations in chloroform.The compounds were characterized by using many spectroscopic techniques such as FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, 19F NMR, UV-Vis, mass and elemental analysis. The porphyrazines were soluble in various organic solvents such as chloroform, dichloromethane, pyridine, and THF.