Oktakis [3-tiyopropil 3,5-bis (triflorometil) benzoat] sübstitüe porfirazinlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Octakis [3-thiopropyl 3,5-bis (trifluoromethyl)benzoate] substituted porphyrazines
- Tez No: 318650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN GONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Periferal pozisyonlarda sekiz hidroksipropilsülfonil birimleri taşıyan metalsiz ve metalli porfirazinler (M = 2H, Mg, Zn, Cu ve Co), 2,3-bis(3-hidroksipropiltio) maleonitril'den sentezlenmiştir. Hidroksipropil birimlerinin reaktivitesi, disikloheksilkarbodiimit (DCCI) ve toluen-p-sülfonik asit varlığında, 3,5-bis(triflorometil)benzoik asit ile porfirazin türevlerinin esterifikasyonu ile gösterilmiştir. Sekiz ester birimi ile simetrik porfirazin türevleri CHCl3, CH2Cl2, THF, toluen, aseton gibi yaygın organik çözücülerde çözünmekte, su ve n-hekzanda çözünmemektedir.Yeni sentezlenen bileşikler FT-IR, UV-Görünür Bölge, Kütle, 1H, 13C ve 19F NMR ve element analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metal-free and metallo-porphyrazines (M = 2H, Mg, Cu, Zn or Co) carrying eight hydroxypropylsulfanyl units at the peripheral positions were synthesized from 2,3-bis(3-hydroxypropylthio)maleonitrile. The reactivity of the hydroxypropyl units was demonstrated by the esteri ? cation of porphyrazine derivatives with 3,5-bis(trifluoromethyl)benzoic acid in the presence of dicyclohexylcarbodiimide (DCCI) and tolu¬ene-p-sulfonic acid. The symmetrical porphyrazine derivatives with eight ester units were soluble in common organic solvents such as CHCl3, CH2Cl2, THF, acetone and toluene and insoluble in water and n-hexane.The newly synthesized compounds were characterized by FT-IR, UV-Vis, mass, 1H, 13C and 19F NMR together with elemental analysis.