3-hidroksipiridin türevi siklofosfazenlerin gümüş(I) kompleksleri
Metal complexes of 3-hydroxypyridine derivate cyclophosphazenes
  1. Tez No: 439399
  2. Yazar: RÜŞTÜ GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BEŞLİ, DR. DERYA DAVARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez kapsamında, 3-hidroksipiridin ile tamamen sübstitüe olmuş siklotrifosfazen ve siklotetrafosfazen ligantları çeşitli gümüş tuzları ile etkileştirildi ve koordinasyon polimerleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin yapıları tek kristal X-ışını kırınımı ölçümü tekniği ile aydınlatıldı. Öncelikle, hekzaklorosiklotrifosfazen ve oktaklorosiklotetrafosfazen bileşikleri sırasıyla 3-hidroksipiridin ile etkileştirilerek tamamen sübstitüe olmuş hekzakis(3-piridiloksi)siklotrifosfazen (1) ve oktakis(3-piridiloksi)siklotetrafosfazen (2) ligantları hazırlandı. Bu bileşiklerin yapıları kütle spektrometresi, 31P NMR spektroskopisi ve tek kristal X-ışını kırınımı ölçümü çalışmalarından elde edilen veriler ile belirlendi. Daha sonra 1 ve 2 ligantları, tamamlayıcı anyonları farklı olan (a) AgNO3, (b) AgPF6, (c) AgClO4, (d) AgCF3SO3 tuzları ile etkileştirilerek 1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 2b, 2c, 2d koordinasyon polimerleri sentezlendi. Söz konusu bileşiklerin uygun kristalleri elde edilerek tek kristal X-ışını kırınım ölçümü tekniği ile kristal yapıları belirlendi. Ancak 2d bileşiği için farklı kristallendirme teknikleri uygulanmasına rağmen uygun tek kristali elde edilemedi ve yapısı aydınlatılamadı. Hazırlanan koordinasyon bileşiklerinde, ligantların koordinasyon modu, metal-ligant bağı oluşumu, kristal ağ yapıları, tamamlayıcı anyonun yapıya etkisi belirlendi. 1 ve 2 ligantının, halka içi ve halka dışındaki piridin gruplarında bulunan azot atomları sayesinde, metal iyonlarını bağlayabilme kapasitesine ve çok yönlü koordinasyon modlarına sahip olabilen birer ligant oldukları görüldü. Ayrıca 1a, 1d, 2a, 2b, 2c koordinasyon polimerlerinin üç boyutlu (3D), 1b ve 1c koordinasyon polimerlerinin ise iki boyutlu (2D) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cyclotriphosphazenes and cyclotetraphosphazenes ligands which fully substituted with 3-hydroxypyridine were reacted with various silver salt and coordination polymers were synthesized. The structures of obtained compounds were determined by single crystal X-ray diffraction measurement. Firstly, hexachlorocyclotriphosphazene and octachlorocyclotetraphosphazene compounds were reacted with 3-hydroxypyridine and fully substituted hexakis(3-pyridyloxy)cyclotriphosphazene ligand (1) and Octakis(3-pyridyloxy)cyclotetraphosphazenes (2) were prepared. The structures of products were determined by mass spectrometry, 31P NMR spectroscopy and single crystal X-ray diffraction measurement. Subsequently, Ligand 1 and 2 were reacted with (a) AgNO3, (b) AgPF6, (c) AgClO4, (d) AgCF3SO3 salts and 1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 2b, 2c, 2d coordination polymers were synthesized. Suitable crystals of these compounds were obtained and the structures were defined by single crystal X-ray diffraction measurement. In spite of trying different crystallization techniques, suitable single crystal of compound 2d was not able to gained. For this reason, structure of 2d was not able to determined. Coordination modes of ligands, bounding way of Metal-Ligand, counteranion effect on structure, crystal framework of synthesized coordination polymers were determined. 1 and 2 Ligands have been showed that versatile coordination modes which capacity of binding metal ions with endocyclic nitrogen and exocyclic pyridine nitrogen donor atoms. In addition, it is determined that 1a, 1d, 2a, 2b, 2c coordination polymers are three dimensional (3D), 1b and 1c coordination polymers are two dimensional (2D).