Symmetric units in integral group rings
İntegral grup halkalarında simetrik birimseller
  1. Tez No: 318657
  2. Yazar: SÜMEYRA BEDİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Birimli ve değişmeli bir R halkası ile bir G grubu için, G grubuna ait, her elemanıtersine gönderen doğal involusyon *, R halkası üzerinde lineer olarak genişletilebilir. RGgrup halkasının bu involusyon altında sabit kalan elemanları simetrik elemanlar olarakadlandırılır. Simetrik birimseller kümesi, RG grup halkasının bu involusyon altında sabitkalan birimsellerinden oluşur. Bir G grubu, bir RG grup halkası için, simetrik birimselleriRG grup halkasının birimseller grubu altında altgrup oluşturduğu durumda“iyi grup”olarak adlandırılır. R ve G için hangi şartlar altında simetrik birimseller kümesinin RGgrup halkasının birimseller grubunda bir altgrup oluşturduğu problemi üzerinde çok sayıdaçalışma yaplmıştır. Bu çalışmada ise biz, R halkasının karakteristiği 2 olduğu durumlardasonlu mertebeli elemanlardan oluşan G iyi grupları için simetrik birimseller üzerine birbelirleme sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
For a commutative ring R with unity and a group G, the natural involution * of thegroup G, which sends every element to its inverse, can be extended linearly over R. Theelements of the group ring RG which are xed under this involution are called symmetricelements. The set of symmetric units, consists of units of RG which are xed under thisinvolution. A group G is called“good”, for the group ring RG, when symmetric unitsform a subgroup in the unit group of RG. Many studies have dealt with the problem ofunder which conditions for R or G, symmetric units form a subgroup of the unit group ofthe group ring RG. In this study we give a characterization for symmetric units of goodtorsion groups when the ring R has characteristic 2.