Cyclamen trochopteranthum O. Schwarz'ın morfolojisi ve bazı siklamen türlerinde tohum çimlenme testleri
- Tez No: 97753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
HI ÖZET CYCLAMEN TROCHOPTERANTHVM O. SCIIWARZ'IN MORFOLOJİSİ VE BAZI CYCLAMEN TÜRLERİNDE TOHUM ÇİMLENME TESTLERİ ŞAHİN Oral Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Ağustos, 2000 Bu çalışmada ülkemizin Güneybatı Anadolu Bölgesi'nde endemik olan Cyclamen irochopteranthum Sclnvarz'un (Muğla siklameni) morfolojik özelliklerinin ve ülkemizde doğal olarak yetişen bazı siklamen türlerinden Cyclamen irochopteranthum, Cyclamen persicum, Cyclamen count 'un tohum çimlenme koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Muğla Dalyan yöresinde doğal olarak yetişen C. trochopteranthuırfun yumru çapı ortalama 4.04 cm, yumru yüksekliği 2.17 em, yumru ağırlığı 21.25 gr, yaprak sayısı 9.05 adet, yaprak eni 4.28 cm, yaprak boyu 3.45 cm, çiçek sayısı 5.25 adet, çiçek çapı 2.23 cm, gövde yüksekliği 1 2.02 cm bulunmuştur. Çimlenme testlerinde bazı siklamen türlerinin farklı çimlenme ortamlarındaki çimlenme özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. En yüksek çimlenme oranlan petri kabında kurutma kağıdı üzerinde Cyclamen irochopteranthum 'da %93, Cyclamen persicıınrda %60 olarak bulunmuş ve Cyclamen c-m/m'da çimlenme olmamıştır. En iyi çimlenme ortamı olarak torf+perlit ı kum ortamı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT HIE MORPHOLOGY OF CYCLAMEN TROCHOPTERANTHUM O. SCHWARZ AND THE SEED GERMINATION TESTS IN SOME CYCLAMEN SPECIES ŞAHİN Oral MSc in Biology August 2000 In this study, it has been aimed to determine the morphological characteristics olCyclamen irochopteranthum (Muğla cyclamen) which is endemic in the South West Region of Turkey and to determine seed germination conditions of some Cyclamen species, Cyclamen persicum, Cyclamen coum. Cyclamen trochopleranthimu which all grow naturally in our country. For this purpose, average corm diameter (4.04 cm), conn height (2.17 cm), com weight (21.25 g) number of leafs (9.05 pieces), leaf width (4.28 cm), leaf length (3.45 cm), number of flowers (5.25 pieces), flower diameter (2.23 cm), trunk height (12.02), mumber of seeds in capsule (18.0 pieces) of Cyclamen irochopteranthum which grows naturally in Muğla, Dalyan region have been found. In germination lests, it has been tried to deterniine different gennination conditions and gennination characteristics of some Cyclamen species. The rate of germination of species have been found for Cyclamen irochopteranthum 93 %, for Cyclamen persicum 60 %, for Cyclamen count 00 % and the petti germination has been found to be the best gennination environment.