Çukurova koşullarında yetiştirilen Yalova incisi ve early cardinal üzüm çeşitlerinde farklı örtü tiplerinin erkencilik, verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of different cover type on earliness, yield and quality of Yalova incisi and early cardinal grape varieties, grown of under Çukurova conditions
  1. Tez No: 318661
  2. Yazar: DUYGU ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TANGOLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında farklı örtü tipleri ve açıkta yetiştiriciliğin, Yalova İncisi ve Early Cardinal üzüm çeşitlerinde erkencilik, verim ve kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada plastik, delikli plastik ve kuş tülü örtü tipleri altında yetişen asmalarla açıkta yetişen asmalar karşılaştırılmıştır. En erken olgunlaşma plastik ve delikli plastik örtüde yetiştirilen asmalardan elde edilmiştir. Her iki çeşitte de açıkta yetiştiricilik ile örtüler karşılaştırldığında, plastik örtüde 16 gün, delikli plastik örtüde 14 gün ve kuş tülünde 2 gün erkencilik sağlanmıştır. Early Cardinal üzüm çeşidinde toplam verim açıkta yetiştiricilikte en yüksek miktarda bulunurken, Yalova İncisi üzüm çeşidinde toplam verim bakımından uygulamalar arasında fark görülmemiştir. En düşük salkım büyüklüğü değerleri Early Cardinal üzüm çeşidinde delikli plastik örtüde görülürken, Yalova İncisi üzüm çeşidinde en düşük değeri açıkta yetiştiricilik vermiştir. Early Cardinal üzüm çeşidinde tane ağırlığı bakımından, plastik örtü, kuş tülü ve açıkta yetiştiricilik benzerlik göstermiş, Yalova İncisi üzüm çeşidinde uygulamalar arasında önemli bir fark görülmemiştir. Sonuçta plastik ve delikli plastik örtünün % 25 oranında sabit havalandırma açıklığı ile kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different cover types and open field grown on earliness, yield and quality of Early Cardinal and Yalova İncisi grape cultivars were investigated. In the present study, grapes grown under perforated and bird net cover types were compared. The earliest maturity was obtained from the grapevines grown under perforated plastic cover. For both types of grapes, when the open field and covered grown were compared, for earliness, 16 days was achieved in plastic cover, 14 days in perforated plastic cover and 2 days in bird net. While the total yield was found to be the highest in open field grown for the Early Cardinal type no significant difference was observed in the total yield of Yalova İncisi in terms of the different grown techniques. While the lowest values for the size of clusters was observed in the Early Cardinal, the lowest value for the Yalova İncisi was obtained in open field grown. As for the Early Cardinal, in terms of berry weight, plastic cover, bird net and open field grown displayed similarities, while no significant difference was observed in the various grown techniques for the Yalova İncisi. Finally, it was also identified in the study that the plastic and perforated cover could be used with a fixed ventilation opening of 25 %.