Bazı kuru ve taze meyvelerin antioksidan kapasitelerinin araştırılması
Investigation of the antioxidant capacity of some of fresh and dried fruits
- Tez No: 318667
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİDE YÜCEBİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; erik (kırmızı), dut, üzüm (kırmızı), kayısı ve incir meyvelerinin taze ve kuru hallerinin antioksidan içerikleri incelenerek, antioksidan kapasiteleri karşılaştırılmıştır. Bunun için meyve ekstrelerinin 2,2-difenil-1-pikril-hidrazin (DPPH) ve hidroksil serbest radikal giderme aktiviteleri, kuprik iyonlarını (Cu2+) indirgeme kapasitesi, toplam fenolik madde miktarı ve potasyum ferrisiyanür indirgeme metodu ile toplam indirgeme kuvveti araştırılmıştır. Bu beş meyve arasında en yüksek antioksidan kapasiteye sahip meyvenin erik olduğu saptanmıştır. En düşüğü ise incir olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada elde edilen bulgulardan meyvelerin kurudukça mg başına gösterdiği antioksidan aktivitesinin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, plum (red), mulberry, grape (red), apricot and fig that are the states of fresh and dried, analyzed antioxidant content and comparied for their the antioxidant capacities. We investigated the fruit extracts for 2,2-diphenyl-1-picryl-hidrazine (DPPH) and hydroxyl free radical scavenging activity, cupric ions (Cu2+) reducing capacity, total phenolic content and the total reducing power by the method of reduction of potassium ferricyanide. We determined that plum has the highest antioxidant capacity among these five fruits. The lowest antioxidant capacity was determined fort he figs. In addition, we observed higher antioxidant activity that was shown per mg of dried fruit, when the fruits dried.