Denizli bölgesinde yetiştirilen bazı Trabzon hurması çeşitlerinin pomolojik özellikleri ile taze ve kurutulmuş meyvelerde biyokimyasal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of pomological properties and biochemical contents of fresh and dried fruits of some persimmon cultivars grown in Denizli region
- Tez No: 783208
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Denizli bölgesinde yetiştirilen bazı Trabzon hurması çeşitlerinin fenolojik ve morfolojik gelişimleri ile bazı meyve kalite özellikleri ve kurutulduktan sonra meyvelerde meydana gelen biyokimyasal değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bütün çeşitlerin nisan ayında tomurcuk patlaması evresini gerçekleştirdiği ve mayıs ayında tam çiçeklenme dönemine ulaştığı tespit edilmiştir. Tam çiçeklenmeden beş ay sonra ekim ayında tüm çeşitler hasat olumuna ulaşmış ve hasat edilmiştir. Ağaç özelliği bakımından en kuvvetli gelişim gösteren çeşit 'Hana Fuyu', en zayıf gelişim gösteren çeşit ise 'Fuyu' olmuştur. Meyve özellikleri bakımından en iri meyvelerin Hachiya çeşidine ait olduğu tespit edilmiştir. Trabzon hurmalarının meyve sularında yapılan analizler sonucunda suda çözünebilir kuru madde miktarının %13.00 (Hana Fuyu) ile %20.63 (Fuyu), pH değerinin 5.64 (Fuyu) ile 5.90 (Hana Fuyu), titre edilebilir asit %0.14 (Hana Fuyu) ile %0.28 (Rojo Brillantee), L* değerinin 64.00 (Fuyu) ile 66.76 (Hana Fuyu), a* değerinin 6.25 (Hachiya) ile 22.97 (Rojo Brillantee), b* değerinin ise 61.89 (Rojo Brillantee) ile 70.34 (Hana Fuyu) arasında değiştiği tespit edilmiştir. Kurutma işlemi sonrası tanen içeriğinde Haciha ve Rojo Brillantee çeşitlerinde %33.00, Hana Fuyu ve Fuyu çeşitlerinde ise %40.00 oranında azalmanın olduğu saptanmıştır. Kurutulmuş Hachiya, Hana Fuyu ve Fuyu meyvelerinin, taze meyvelerden daha yüksek flavonoid madde içerdiği tespit edilmiştir. Flavonoid madde içeriğinde en fazla artışın %302 oranla Hana Fuyu çeşidinde gerçekleştiği belirlenmiştir. Rojo Brillantee çeşidinde ise flavonoid içeriğinde azalmanın olduğu saptanmıştır. Trabzon hurması meyvelerinde kurutulduktan sonra toplam fenolik madde içeriği, antioksidan aktivite ve fenolik bileşenlerin azaldığı ancak yine de yüksek oranda antioksidan madde içerdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the phenological, morphological and some fruit quality characteristics and biochemical changes in fresh and dried fruits of some persimmon cultivars grown in Denizli region. In the study, it was determined that all cultivars performed the bud burst stage in April and reached the full flowering period in May. In October, five months after full bloom, all cultivars were harvested. 'Hana Fuyu' was the cultivar that showed the strongest growth in terms of tree characteristics, and 'Fuyu' cultivar showed the weakest growth. In terms of fruit characteristics, it was determined that the largest fruits belonged to the Hachiya cultivar. As a result of the analyzes made in the fruit juices of persimmons, the amount of total soluble solid concentration was between 13.00% (Hana Fuyu) and 20.63% (Fuyu), the pH value was 5.64 (Fuyu) and 5.90 (Hana Fuyu), titratable acidity was 0.14% (Hana Fuyu) to 0.28% (Rojo Brillantee), L* value was 64.00 (Fuyu) and 66.76 (Hana Fuyu), a* value was 6.25 (Hachiya) and 22.97 (Rojo Brillantee), b* value was 61.89 (Rojo) Brillantee) to 70.34 (Hana Fuyu). After drying, it was determined that there was a 33.00% decrease in tannin content in Haciha and Rojo Brillantee cultivars, and 40.00% in Hana Fuyu and Fuyu cultivars. It has been determined that dried Hachiya, Hana Fuyu and Fuyu fruits contain higher flavonoid substances than fresh fruits. It was determined that the highest increase in flavonoid substance content occurred in the Hana Fuyu cultivar with a rate of 302%. A decrease in flavonoid content was determined in Rojo Brillantee cultivar. After drying, it was determined that the total phenolic content, antioxidant activity and phenolic Asits decreased in persimmon fruits, but they still contained high levels of antioxidant activity.