İstatistiksel proses kontrol tablolarının bulanık mantık yöntemi ile yorumlanması ve bir iplik işletmesinde uygulama
Construe of statistical process control charts with fuzzy logic and application in a yarn manufactory
  1. Tez No: 318668
  2. Yazar: UTKAY DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL CEYHUN SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
İstatistiksel proses kontrol yöntemleri, rekabette farkı açmak isteyen girişimciler için, daha verimli, daha az zaman alan, daha az maliyetli, sonuca daha doğru yaklaşan, yapay zeka tekniklerinden bulanık mantık ile desteklenmiştir. Üretim prosesinin çok karmaşık olması ve bununla ilgili yeterli bilginin bulunmaması durumunda kişilerin görüş ve değer yargılarına yer verilmesi gibi durumlarda bulanık mantığa başvurulmaktadır. Bulanık kontrol tabloları hem prosesten kaynaklı hataları tespit etmekte hem de sistem kontrol altında olmasına rağmen kontrol dışı gibi gösteren hataları ayırt ederek sistemin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde istatistiksel proses kontrol ve teknikleri hakkında, bulanık mantık ve uygulama alanları konularında detaylı bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde literatür çalışmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, iplik eğirme makinesinin (Ring Sistem) prosesi incelenmiş ve iplik numarası için yeterlilik analizi yapılmıştır. Cp (2,79) > (1,33) ile prosesin yeterli olduğunu göstermekte ve Cpk (2,79) > (1,33) ile de prosesin şartname değerlerini karşıladığı görülmektedir. Bölüm dörtte ise 8 girdi ve 1 çıktı verileri için üyelik fonksiyonları (Ne 30) ±3? sınırları içerisinde 8 adım aralığı (±Kontrol Dışı, ±A, ±B ve ±C) seçilmiştir. Sistem kural tablosu için Nelson'un 8 kuralı temel alınarak hazırlanan prosesin kontrol dışında veya altında olduğunu belirleyen 22 adet kural işlenmiş ve bulanık kontrol sistemi Mamdani Yöntemi ile yorumlanmıştır. Durulaştırma aşamasında Sentroid Yöntemi seçilmiştir. Bölüm beşte ise hazırlanan sistem ile iplik prosesininde iplik numara kontrolü takip edilmiş ve bunların sonuçları verilmiştir. Bulanık Mantık yönteminin İstatistiksel Proses Kontrol Tablolarının yorumlanmasında kullanılabileceği ve İplik İşletmesinin Proses Kontrolüne de uygun olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Statistical process control (SPC) methods, the difference in competition for entrepreneurs wishing to open, more efficient, less time-consuming, less costly, more accurate results approaching, supplemented with fuzzy logic, which is an artificial intelligence techniques. The production process is very complex, and if there is enough information about this opinion to be given in such cases, the people and the value judgment of fuzzy logic. Fuzzy control charts to detect errors from both processed under control, although the system is out of control as well as distinguish between errors indicating that provides smooth operation of the system.In the first part of the study, detailed information about SPC and it?s techniques are given. Fuzzy logic and it?s application areas and its historical development are given detailed information. In the second part are given work of literature. In the third section, a yarn spinning machine in the spinning mill, process capability analysis for the number of yarn were examined. The adequacy of the business process Cp(2.79)>(1.33) is sufficient to show the process and Cpk(2.79)>(1.33) with the values of the process specifications are met. In the section fourth, the 8 inputs and 1 output membership functions for the data (30 Ne) 8-by-step within the limits of ± 3? range (± Out Off, ± A, ± B, ± C) were selected. System on the basis of Nelson?s 8 of the rules prepared to table out of control and monitoring of the process that determines under rule 22, and fuzzy control system processed with the method of Mamdani. Method of centroid in defuzzification stage of selecting the conclusions. In the fifth section, the number control system have been followed with thread prosesininde thread and their results. Yarn process in the textile sector on the basis of control charts are and suggested created which have been made available in a modular system, which use with the system established in all sectors. Fuzzy logic can be used in the interpretation of control tables and spinning business process control also brought up as appropriate.