Defne (Laurus nobilis L.) meyvesinden yağ elde etmek amacıyla uygulanan farklı kurutma yöntemlerinin araştırılması
Research on drying techniques to obtain berry oil from laurel (Laurus nobilis L.)
- Tez No: 318679
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTEKİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada defne meyvesinden geleneksel kaynatma metodu ile elde edilen yağ miktarını artırabilmek amacıyla üç aşamadan oluşan yağ çıkarma tekniği çalışılmıştır. Defne meyvesi önerilen bu yeni yöntemle kurutma, vidalı pres ve kimyasal ekstraksiyon işleminden oluşmaktadır. Defne meyvelerinin vidalı pres ile yağının çıkarılabilmesi için ürün neminin % 7-9 aralığına çekilmesi gerekmektedir. İstenilen bu nem değerlerine ulaşabilmek için defne meyveleri mikrodalga, kızılötesi ışınım, vakum ve sıcak hava ile kurutulmuştur. Araştırma kapsamında kurutma parametreleri, yağ miktarları, yağ asitleri analizi, kurutulan ürünlerin fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde kuruma süreleri 80 ºC sıcak hava ile kurutmada 960 dakika, 80ºC sıcaklık ve 0,1 atm vakum koşullarında; 720 dakika, 800 W mikrodalga gücü ve 6,8 mm/s bant hızı ve 2,30 m/s hava hızının uygulandığı mikrodalga kurutmada 13 dakika olarak belirlenmiştir. Kızılötesi ışınım enerjisi ile işletme ölçeğinde tesis edilen kurutma odasında kısmen dışardan alınan taze hava desteği ile yapılan uygulamada kurutma süresi 720 dakika olarak gerçekleşmiştir. Toplam yağ miktarı kızılötesi enerji ile yapılan kurutma denemelerinde en yüksek değer olan %42,5 düzeyine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, three steps oil producing method was studied to increase the laurel berry oil which is gained by traditional method. The new concept is consisting of three main steps. These are; drying, screw pressing (mechanical press) and solvent extraction. To obtain laurel berry oil by screw pressing technique the moisture content of the berries should be reduced till to 7-9 % (w.b.). To achieve this, laurel berries were dried by hot air drying method that applied in atmospheric and vacuum conditions and microwave and infrared drying methods. In frame of this study drying parameters, oil yield, oil composition, physical and mechanical properties of dried berries were investigated. The optimum drying temperature for hot air drying were 80 ºC where 960 min of drying time was obtained. The drying times were 720 minutes under 0,1 atm of vacuum at 80 ºC. In case of using microwave belt dryer with energy supply of 800 W where the band speed of 6,8 mm/s and air flow rate of 2,30 m/s were used, a drying time of 13,15 minutes was recorded. Infrared drying on semi opened ventilation mode gave a drying times of 720 minutes.