Defne (Laurus nobilis L.) popülasyonuna ait tek bitkilerde bazı morfolojik, fizyolojik ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some morphological, physiological and quality properties of bay laurel (Laurus nobilis L.) populations
  1. Tez No: 691480
  2. Yazar: SAFİYE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornova'daki deneme alanında mevcut olan defne (Laurus nobilis L.) popülasyonuna ait tek bitkiler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, bitki materyali olarak deneme alanında bulunan popülasyondan seçilmiş 40 adet defne (12 dişi ve 28 erkek olmak üzere) bitkisi kullanılmıştır. Bitkilerden 2019 yılında beş ay (Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül) boyunca alt, orta ve üst kısımlarından olmak üzere yaprak örnekleri alınmış ve bu örneklerde bazı morfolojik, fizyolojik ve kalite özellikleri belirlenmiştir. Araştırmada belirlenen parametreler; bitki boyu, yaprak en ve boy uzunluğu, yaprak yaş ve kuru ağırlığı, nem oranı, yaprak klorofil değeri (SPAD), yaprak alanı, spesifik yaprak alanı (SLA) ve uçucu yağ oranıdır. Çalışma sonucunda yaprak en uzunluğu ortalama 28,16 mm, yaprak boy uzunluğu ortalaması ise 70,23 mm olarak bulunmuştur. Yaprak yaş ağırlığı ortalaması 0,33 gr, yaprak kuru ağırlığı ortalaması 0,19 gr, yaş ve kuru ağırlık oranı ortalaması 1,72 olarak tespit edilmiştir. Nem oranı ortalama %41,16 değeri ile %34,55-%49,48 değerleri arasında, SPAD değeri ise ortalama 43,32 SPAD değeri ile 40,99-46,76 değerleri arasında seyretmektedir. Bitkilerde üst kısımdan alt kısma doğru ilerledikçe ve Mayıs ayından Eylül ayına doğru gidildikçe yaş ağırlık, nem oranı, SPAD değeri gibi parametrelerde azalış olduğu gözlemlenmiştir. Yaprak alanı ortalaması 13,9 cm2, spesifik yaprak alanı ortalaması ise 0,73 dm2 olarak belirlenmiştir. Ortalama uçucu yağ oranı %1,53 olarak bulunmuş, değerler %0,94-%1,96 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on single plants belonging to the laurel (Laurus nobilis L.) population in the experimental area of Ege University Faculty of Agriculture Department of Field Crops in Bornova. In the study, 40 laurel plants (12 females and 28 males) were selected from the population in the experimental area were used as plant material. Leaf samples were taken from the lower, middle and upper parts of the plants for five months (May, June, July, August and September) in 2019 and some morphological, physiological and quality characteristics were determined in these samples. Parameters determined in the research; were plant height, leaf width and height, leaf age and drug weight, moisture content, leaf chlorophyll value (SPAD), leaf area, specific leaf area (SLA) and essential oil ratio. As a result of the study, the average width of the leaf was 28,16 mm, while the average leaf was 70.23 mm. The average leaf age weight was determined as 0.33 g, the average leaf drug weight was 0.19 g, and the average age and dry weight ratio was 1.72. Moisture content of the leaves were between 41.16% on average and 34.55%-49.48%, and SPAD value was between 40.99-46.76% with an average SPAD value of 43.32. As the plants progressed from the upper part to the lower part and from May to September, it was observed that there was a decrease in parameters such as fresh weight, moisture content and SPAD value. The average leaf area was 13.9 cm2, and the specific leaf area average was 0.73 dm2. The average essential oil ratio was 1.53% while, the values varied between 0.94% and 1.96%.