Investigation of the effect of message combining mechanism on the 2D some-bus architecture
Mesaj birleştirme mekanizmasının 2D some-bus mimarisi üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 318702
  2. Yazar: GÜLSADE KALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yayın tabanlı mimarilere sahip ağlardaki gecikme ve darboğazların etkisini azaltmak için kanal çıkış kuyruğundaki mesajlar diğer tüm orijinal mesajların da verilerini içerecek şekilde birleştirilerek yeni bir mesaj formu oluşturulur. Bu tezde mesaj birleştirme mekanizmasının performansı; 64 düğümlü, düşük gecikmeli, yüksek bant genişliğine sahip yayın tabanlı fiber optik bir ara bağlantı ağı olan 2D SOME-Bus ağı üzerinde mesaj geçişi protokolü çalıştırılarak incelenmiştir. Mekanizmanın performansı; yoğun bölge (hot-region), düzenli (uniform), mükemmel karışım (perfect shuffle) ve bit ters çevirme (bit-reverse) gibi birçok trafik modeli altında OPNET Modeler kullanılarak değerlendirilmiştir. Ortalama işlemci verimi, ortalama kanal bekleme süresi ve ortalama ağ cevap süresi gibi performans ölçüleri farklı trafik modelleri altında ve T/R'nin (ortalama kanal servis süresinin ortalama işlem süresine oranı) farklı değerleri için bir düğümün çıkış kanal kuyruğunda uygulanan birleştirme mekanizmasından önce ve sonra toplanmıştır. Sonuçlar, birleştirme mekanizması uygulandıktan sonra ortalama ağ cevap süresinin %8.81 ve %20.62, ortalama kanal bekleme süresinin %15.39 ve %28.02 arasında azaldığını, ortalama işlemci veriminin ise %5.12 ve %12.71 arasında arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
To minimize the effect of hot-spots and latencies in broadcast-based architectures, messages are combined in the output channel queue to form a new message containing the payloads of all original messages. In this thesis, the performance of the message combining method is investigated on a 64-node 2D SOME-Bus architecture which is a low-latency and high-bandwidth broadcast-based fiber-optic interconnection network employing the message passing protocol. The performance of the method is evaluated by OPNET Modeler with various synthetic traffic patterns including hot-region, uniform, perfect-shuffle and bit-reverse. Performance measures such as average processor utilization, average channel waiting time and average network response time have been collected before and after applying the combining method in the output channel queue of a node for varying values of the ratio of the mean channel service time to mean thread run time (T/R) and under different traffic patterns. The results show that average network response times decrease by 8.81% to 20.62%, average channel waiting times decrease by 15.39% to 28.02% and average processor utilization increase by 5.12% to 12.71% after applying the combining method.