Effect of tempering temperature on the mechanical properties of hardened 1.2842 steel
Meneviş sıcaklığının sertleştirilmiş 1.2842 takım çeliğinin mekanik özelliklerine etkisi
- Tez No: 318703
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Takım çelikleri ağır servis şartlarında yüksek sertlik ve dayanıklılık için tasarlanmıştır. Bu özellikler, ısıl işlem için en uygun koşulların seçimi ile elde edilir. Genel olarak, su verme işleminden sonra bir miktar östenit takım çelikleri içinde kalır. Belirli bir uygulama için bir parçanın içerisinde kalan artık östenit yüzdesi ve mekanik özellikleri arasında bir denge kurulması gerektiğini anlamak önemlidir.Bu çalışmada, sertleştirilmiş 1.2842 (O2) soğuk iş takım çeliği mekanik özellikleri üzerine menevişleme sıcaklığının etkisi araştırılmıştır. Farklı menevişleme sıcaklıklarında kalıntı östenit miktarı belirlenmiş ve kalıntı östenit miktarının sertlik, darbe tokluğu ve çekme özellikleri üzerine etkileri tartışılmıştır.Su verilmiş ve temperlenmiş numunelerde kalıntı östenit miktarını tahmin etmek için X-ışını kırınım yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, darbe tokluğunu belirlemek için çentik darbe deneyi, çekme, akma dayanımını ve yüzde uzamayı belirlemek için ise çekme testi yapılmıştır. Daha sonra test sonuçları yorumlanmış ve bu çalışmada kullanılan 1.2842 soğuk iş takım çeliği için optimum meneviş sıcaklığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tool steels are designed to have high hardness and durability under severe service conditions. These properties are obtained with the selection of optimum conditions for the heat treatment. Generally, after quenching process some austenite is retained in tool steels. It is important to recognize that a balance must be created between the mechanical properties of a component and the optimum percentage of retained austenite for a given application.In this study, the effects of tempering temperature on the mechanical properties of hardened 1.2842 (O2) tool steel were investigated. At different tempering temperatures, volume fraction of retained austenite was estimated and effect of volume fraction of retained austenite on the hardness, impact toughness and tensile properties are discussed.X-ray Diffraction Method was used to estimate the volume fraction of retained austenite in as quenched and tempered specimens. Charpy impact test was used to determine the impact toughness and tensile test was performed to determine tensile properties of 1.2842 steel at different tempering temperatures. Then test results were interpreted and optimum tempering temperature was selected for the selected 1.2842 steel used in this work.