Depiction of hemorrhagic regions caused by diabetic retinopathy on fundus flouresan angiography images by using image enhancement and basic classification methods
Diyabetik retinopatiye yol açan kanamalı bölgelerin fundus flouresan anjiografi görüntüleri üzerinde görüntü iyileştirme ve temel sınıflama metotlarını kullanarak tanımlanması
- Tez No: 318704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ARICA, YRD. DOÇ. DR. TURGAY İBRİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Göz Hastalıkları, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Şeker hastalığı bilindiği üzere insan vücudunda çok farklı komplikasyonlara yol açmaktadır. Bu komplikasyonların en sık rastlandığı bölgelerden biriside gözlerdir. Göz damarlarının yapısının bozulması, yeni ve anormal damarlar oluşması ve kanamaya sebebiyet veren bu komplikasyonlar diyabetik retinopati olarak adlandırılmaktadır. Hastalığın tespiti için Fundus Floruesan Anjiyografi (FFA) görüntüleme tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda bu hastalığın görülme sıklığının artması konu üzerinde yapılan çalışmaların sayısını da artırmıştır.Bu tezde, diyabetik retinopatiye yol açan kanamalı bölgelerin tespiti ve vurgulanması için FFA görüntüleri üzerinde sınıflama, kümeleme metotları ve görüntü analiz yöntemleri kullanılmıştır.Gözetimli öğrenme olarak, yapay sinir ağlarından geri yayılım, istatistiksel metotlardan doğrusaldiskriminant analiz (LDA); gözetimsiz öğrenme olarakkümeleme tekniklerinden K-Means, Gaussian karışım yöntemi vehistogram işlemlerine dayalı görüntü iyileştirme teknikleri analiz için seçilmiştir. Kanamalı gölgelerin vurgulanması bu yaklaşımlarla yapılmış ve sonra elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes can lead very different complications to the human body. The most commonly encountered complications in the human body is eyes. Eye vessels structure corruption, giving rise to a new, abnormal blood vessels and bleeding that occurs as a complication called diabetic retinopathy. Fundus fluorescein angiography (FFA) has been widely used imaging technique for the detection of disease. In recent years, increase in the incidence of this disease has increased the number of studies on the subject.In this thesis, detection of diabetic retinopathy and to highlight areas that cause hemorrhagic images of FFA on the classification, clustering methods and image analysis methods were used. As supervised learning, back propagation neural networks, statistical methods linear discriminant analysis (LDA), as unsupervised learning techniques, K-means clustering, Gaussian mixture method and the histogram image enhancement techniques transactions were selected for analysis. These approaches have been to emphasize shadows bleeding, and then the results which is obtained by these methods are compared.