Kezer Çayı'nın hidroelektrik enerji potansiyelinin değerlendirilmesi
Kezer River hydroelektrik energy potential evaluation
- Tez No: 318722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye'de su kullanım hakkının devrine ilişkin yasanın yürürlüğe girdiği 2001 yılından itibaren Hidroelektrik Santral (HES) yatırımları ivme kazanmış ve böylece ülkemiz adeta bir şantiye halini almıştır. Bu durum HES planlamalarının önemini arttırmış ve akademik düzeyde ilgiyi arttırmıştır. Bu çalışmada, Kezer Çayı'nın hidroelektrik enerji potansiyelinin değerlendirmesine yönelik olarak, biriktirmesiz bir hidroelektrik tesisin planlamasına ait somut bir örnek irdelenmiştir.Tez kapsamında önce Türkiye'nin enerji politikasında HES'lerin önemine değinilmiştir. Devamında enerji kaynağı olarak suyun hareket mekanizması kapsamında hidrolojik çevrim olayı ve yağış-akış ilişkileri irdelenerek Türkiye'nin su havzaları haritası verilmiştir. Materyal ve metot bölümünde proje sahası topografik, coğrafi, sosyal ve kültürel açıdan ele alınmış, tezin konusu olan Kezer Çayı hakkında drenaj alanı, beslendiği sular ve katıldığı akarsu hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. Bulgular bölümünde ise akım gözlem istasyonu debi ve akım kayıtlarından faydalanılarak debi süreklilik eğrisinin nasıl oluşturulduğu açıklanmıştır. Sonrasında kurulu güç ve enerji hesaplamalarına geçilerek yük kayıpları hesapları yapılmıştır. Son bölümde ise hazırlanan hidroelektrik tesisin karakteristik bilgileri verilerek 1/25.000'lik harita üzerinde genel yerleşim planı işlenmiştir.Anahtar kelimeler : Enerji, Yenilenebilir enerji, Regülatör (bağlama), Hidroelektrik santral, Kezer Çayı.
Özet (Çeviri)
Investments of Hydroelectric Power Plants have been grown up and our country has become like a construction site by entering into force of the law concerning the transfer of the right of water use in Turkey since 2001. This situation has increased the importance of planning and arousing interest of academic levels of Hydroelectric Power Plant. In this study, a concrete example of a not accumulated hydroelectric facility planning is discussed by aiming of consideration of Kezer River hydroelectric energy potential.At first, the importance of Hydroelectric Power Plants in Turkey's energy policy is mentioned in the scope of this thesis. In the continuation of the scope, the map of water basins in Turkey is given as an energy source, examining the mechanism of the hydrological cycle of water and rainfall-runoff relations. Topographic, geographic, social and cultural aspects of the project site are considered in material and methods section of the thesis that is subject to Kezer River drainage area, fed by the waters and the river attended. In the result section, how making flow duration curve is explained by using flow rate and current records of the stream gauging station. Afterwards, load losses are calculated in the section of calculation of power and energy. In the last section, a general layout plan is processed on a map scaled to 1/25.000, by providing hydroelectric power plant characteristic data.Key words : Energy, Renewable Energy, the regulator (binding), Hydroelectric power plants, Kezer River.