Yat limanları ve yat limanı işleticisi hukuki sorumluluk sigortası
Marinas and marina operators liability insurance
  1. Tez No: 318751
  2. Yazar: ERHAN GEZGİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Sigortacılık, Marine, Law, Insurance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Denizcilik çok eski zamanlarda oluşmuş gelenekleriyle hukukun gelişimine katkıda bulunduğu kadar sigortacılığın gelişimine de katkıda bulunmuş meslek dallarından biridir. Modern anlamda yatçılık ise son yüzyılda gezinti tekneleri ile başlamış ve günümüzde hem amatör hem de profesyonel olarak yapılan bir uğraş hâlini almıştır. Yatçılığın gelişimi ile birlikte yatçıların sahip oldukları tekneleri bağlayacağı özel limanlara ihtiyaç duyulmuş, bunun sonucu olarak da yat limanı işletmeciliği gelişmeye başlamıştır. Zaman içerisinde bu limanların sayıları hızla artmıştır.Ülkemizde yat limanlarının ilk olarak yasal düzenlemeye kavuşması 1983 yılında Yat Turizm Yönetmeliği'nin yürürlüğe konulması ile olmuştur. 2009 yılında ise Deniz Turizmi Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesi ile yat limanlarına sigorta yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Bir yandan yasal zorunluluklar diğer yandan ise marinaya bağlı pahalı tekneler ve personeline verilebilecek hasarlar neticesinde ödenecek tazminat tutarlarının çok yüklü olması sebebiyle işletmecilerin limanlarını sigorta yaptırması bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır.Çalışmamızda deniz turizmi, yat limanları ve işletmeciliği ile ilgili temel kavramlar oluşturulmaya, sektörün dünyada ve ülkemizde gelişimini açıklamaya ve yat limanlarının niteliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca Yat Limanı İşletmecisi Sorumluluk Sigortasının sigorta sistematiği içerisindeki yeri ve özellikleri belirlenmiş, örnek poliçe üzerindeki genel ve özel şartların yasal mevzuatımız ve birbirleri ile uyumu incelenmiştir. Son bölümde ise Yat Limanı İşletmecisi Hukuki Sorumluluk Sigortası'nın taraflara yüklediği borç ve yükümlülükler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime is one of the profession branches that contribute development of insurance business as well as law. Modern yachting had begun with pleasure boats in the last century and evolved into an occupation carried out by both amateurs and professionals as well. As yachting developed, special harbors had been needed to secure boat owners? vessels, and as a consequence, marina management business had started developing. In time, those harbors outnumbered rapidly.In our country, legal arrangement of marinas had been made by ?Yacht-Tourism Regulation? of 1983. Insurance obligation had been established for marinas by ?Marine-Tourism Regulation? which came into force in 2009. On one hand legal obligations on the other big sums of compensations, that would be paid for damage to expensive boats secured in marinas and suffering of personnel of them, emerged the need for managers to insure their marinas.In this work, main aspects of marine-tourism, marinas and management of them are tried to be formed; development of the business is tried to be explained and qualifications of marinas are tried to be defined. Furthermore, the place of marina operator?s liability insurance (MOLI) in the insurance business and characteristics of it are defined, and consistency of general and special conditions with our law and with each other is examined on a sample policy. In last section, obligations which are charged by MOLI to legal parts are explained.