Türkiye'de yat limanı işletmeciliği ve etkinliğinin arttırılması için bir model önerisi
Marina management in Turkey and a model proposal to increase their efficiency
- Tez No: 41407
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Geçtiğimiz son yirmi yıl içinde, yelkencilik ve tekne sporları, boş zamanların değerlendirilmesinde en fazla ilgi duyulan uğraşlar haline gelmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak, turizm faliyetlerinin geleneksel görüntüsünde de değişiklikler meydana gelmiş ve yat turizmi bu sektörün en önemli dallarından biri olmuştur. Akdeniz'de yoğun şekilde faaliyet içinde olan yat turizmi, Batı Akdeniz'deki çeşitli problemler nedeniyle Doğu Akdeniz'e doğru kaymıştır. Kıyılarının, yat turizmi taleplerini karşılayacak her türlü doğal koşulara, kültürel ve tarihi değerlere sahip olması özelliği ile ülkemiz bölgesinde önemli bir konumda bulunmaktadır. Yat turizminin faaliyet içinde olduğu bir ülkede en önemli faktör, yat limanlarıdır. öyle ki, Ülkelerin yat turizmi kapasiteleri, yat limanlarının sayı ve imkanlarıyla ölçülmektedir. Yat turizmi sürekli gelişmekte olan ülkemiz, mevcut yat limanları ile Akdeniz'in bu bölgesinde önemli bir avantaja sahiptir. Burada önemli olan nokta? bu avantajın yitirilmemesi ve daha da geliştirilmesi amacıyla, mevcut yat limanlarının etkinliğini arttırıcı önlemler almak ve planlı bir yaklaşımla yeni yatırımlara girmektir. Mevcut yat limanları arasında standart koşulların sağlanması, ayrıca verimsiz işletmelerin ele alınarak, hizmet kalitelerinin arttırılması ve işletme politikalarının düzenlenmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Yeni yat limanlarının gerekliliği ise, diğer önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yatırımlara girişilirken planlı bir yaklaşımın ele alınması, en hassas noktayı oluşturmaktadır. Yat turizminin yoğun faliyet içinde olduğu bölgelere, yat limanı yığınakları yapmak yerine, yat turizmi hedefleri ve kıyı planlamasının ortak noktalarda buluştuğu, dengeli bir yatırım anlayışının gözönüne alınması oldukça önemlidir. Bölge özellikleriyle, yatçıların istek ve eğilimleri birarada ele alınarak yapılacak sentezler 'sonucunda, yeni yatırımlar için bir model oluşturulmalıdır. Bu modelin ana fikrij Kuzey ve Güney kıyıları arasında yat turizmiyle ilgili dengeleri kurarak, Güneyin aşırı talep yükünün hafifletilip, Kuzeye canlılık getirilmesi ve bu planlamanın kıyılarımızdaki doğal bütünlük ve dengelerin korunmasını sağlayacak şekilde oluşması temeline dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Yachting and sailing have become the most popular hobbies in the world in the last twenty years. Thus, the classical wiev of tourism activities have changed and yachting tourism became an important part of this sector. Yachting tourism has been a very popular activity in the Western Mediterranean but, because of some problems in the area, this activity has begun to move towards the Eastern Mediterranean. Our coutry, with many natural, historical and cultural values, around the coasts has an important potential in this part of the Mediterranean. Yacht harbours are very significant for the countries involved in yachting tourism, moreover the calculation of yachting capacity is based on the amount of yacht harbours in the coutry. Our country has an important advantage due to existing marinas. Increasing the efficiency of these marinas and new marina investments by a well planned approach, are the most important points to keep and develop this advantage. Taking up the present situation of the existing marinas, and performing a detailed work on their productivity, management policies and the quality of facilities, is necessary to increase their efficiency. Necessity of new marina investments is another important subject. Well planned approach is the most sensetive point of this topic. Finding a middle course among the requests of yacht owners, objectives of national yachting tourism and coastal planning, is very important while planning these investments. Instead of marina concentrations in certain areas, regional balances must be kept in wiev. It is necessary to create an investment model with taking up the requests of yacht owners and regional characteristics together. The main idea in this model is to keep the balance of yachting tourism between the northern and southern coasts by decreasing over demand in south, bringing an activity to the north and basing the planning to the preservation of natural values and balance in our coasts.