Türkiye ile Avrupa Birliği'nde uygulanan deniz ulaştırma politikaları ve ekonomiye etkileri
Maritime transport policies in Turkey and European Union, its effects on economics
- Tez No: 318750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Taşıma maliyetinin demiryoluna göre 3.5, karayoluna göre 7 ve havayoluna göre 22 kat daha ucuz olması denizyolu taşımacılığının en önemli avantajlarından biridir. Bu husus deniz ulaştırmasında insanların mümkün olan en az maliyetler ile yüklerin taşınması için stratejiler geliştirmesine sebep olmuştur. Uzun süre teknik açıdan ele alınan deniz ulaştırması, ülkeler arasında giderek artan ticaret hacmi ile günümüzde ekonomik boyutuyla da incelenen bir uzmanlık alanı olmuş ve ülke ekonomisinin dinamik bir parçası haline gelmiştir. Türkiye ise 8833 km. kıyı şeride sahip olarak Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu arasında doğal bir köprü olma konumu ile deniz taşımacılık yönünden büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak günümüze bakıldığında geçmiş dönemlerde deniz ulaştırmasına gerekli önemin verilmemesi nedeniyle ülkemiz stratejik olarak çok önemli bir konumda olmasına rağmen dünya üzerinde hak ettiği konuma ulaşamamıştır. Diğer yandan AB'ye baktığımızda kuruluşundan bu yana prensip olarak ortak bir ulaştırma politikası benimsenmesini, bu politika kapsamında malların engelsiz ve rekabet kuralları çerçevesinde taşınmasını istemiştir. Dünya deniz ticaret filosunun yaklaşık olarak %40'ının elinde bulunduran AB için deniz ulaştırması hayati önem taşımaktadır. AB ülkelerinde gerek kendi aralarında gerek başka ülkeler ile gün geçtikçe artan ticaret hacmi sonucunda yükselen taşımacılık faaliyetleri AB'yi ekonomik ve güvenli olan deniz ulaştırmasına daha çok önem vermeye yöneltmiştir. AB ile inişli ?çıkışlı bir müzakere süreci geçiren Türkiye üye ülke statüsüne geçemese bile, AB'nin deniz ulaştırması konusundaki politikalarına entegre olması deniz ticareti yönünden AB ülkeleri ile rekabet edebilmemizi sağlayacak ve diğer ulaştırma sistemlerindeki yükün daha çevreci ve güvenli olan deniz yoluna kaydırılmasına faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important advantages of maritime transportation is its transportation cost which is cheaper 3.5 times than railway, 7 times than highway and 22 times than airway. This issue causes people to develop strategies for transporting freight with the least possible cost on the sea transport. The maritime transportation, which has been dealt with the technical aspects for a long period, today is a kind of economic expertise with the increasing volume of trade between countries, in addition to this it becomes a dynamic part of economy for countries. Our country which has 8833 km. coastal strip as a natural bridge between the Europe, Central Asia and the Middle East, has a great potential in terms of marine transportation. Even though our country has a strategically location, it is not at the deserved position today, because necessary importance was not given in the past. On the other hand The EU, since its foundation, wants to create a common transport policy as principle and wants the goods to be transported barrier freely with the competition rules. The Maritime transport is vitally important for EU, which holds approximately 40 % of the world merchant fleet. The transporting activities which are growing as a result of increasing trade volume both between EU themselves and other countries, let EU to give more importance to maritime transportation which is safe and economic. Turkey, which has bumpy negotiation process with the EU, may not be a member state in the future. Being integrated in terms of maritime policy of EU, will let Turkey to be able to compete with the EU countries and will provide to shift freight transportation to the sea which is more environmentally friendly and safe.